Aga veel? Tuleb välja, et sidrun sisaldab ka  arvestatavas koguses erinevaid B-vitamiine, näiteks B1 (tiamiini) ja  B2 (riboflaviini), aga seal leidub ka B3, B5, B6 ja B9 (folaati, mis on foolhappe looduslik vorm). Samuti on sidrunis E-vitamiini, mis kaitseb  õrnu rasvhappeid rääsumise eest ehk teisisõnu, on suurepärane antioksüdant.

NB! Ikka ja alati tasub meeles pidada, et seoses tsitruseliste (s.h. sidruni) karmi  keemilise pritsimisega  on soovitav eelistada  mahesidruneid. Eriti tasuks seda nõuannet meeles pidada sel juhul, kui kasutate söögiks (sukaadi tegemiseks) sidrunikoort,  kust rohkeid  keemilisi  jääke enam ühegi valemiga pole võimalik eemaldada.

Järgnevalt anname sulle aga 45 vaimustavat põhjust sidruni armastamiseks nii  ravi ja ilu eesmärkidel kui ka majapidamistöödes :)

Sidruni tervendavad ja kaunistavad omadused:

1. Alandab vererõhku. Sidrun sisaldab kaaliumit, mis aitab kontrollida vererõhku ja vähendada pearinglust ning iiveldust.

2. Kaotab jalakrampe. Täiesti uskumatu, aga sidrun toimib imerohuna öiste jalakrampide vastu.  Kui hõõruda jalasääri ja  -taldu enne magamaminekut sidruniviiluga, leevenevad krambid või kaovad sootuks. Hommikul ärkad värske ning puhanuna ja oh imet, lisaks muule  on sinu jalatallad veel ka sametiselt pehmeks muutunud.

3. Supervahend aiatöödest kätele tekkinud kareduse ja mustade küünte puhul. Tegid aiatöid, kuid kinnastest hoolimata on nahk nüüd kare ja küüned inetud? Ära heida meelt, vaid varusta end sidrunitükiga.  Hõõru sellega käsi ja küüsi ning jälgi kuidas  küüned ja küünenahad taas säravvalgeks muutuvad. Kunstküünte puhul pista need lihtsalt pooleks lõigatud sidrunisse, toimib veatult.

4. Hoolitseb vaimse tervise eest ja hoiab väsimuse eemal. Sidrunivesi võib parandada tuju ja kergendada  depressiooni ja stressi. Pikamaajooksjad, maailmarändurid ja -avastajad peavad sidrunit Jumala kingitituseks. Kui väsimus võimust võtab, imetakse sidrunit läbi selle  otsa tehtud augukese.  Kiirelt toimiv ravim taastab värskustunde ja annab jõudu.

5. Aitab leevendada sügelust. Sidrunimahla happelised omadused aitavad  leevendada putukahammustustest tekkinud sügelust ja kipitust.

6. Kergendab respiratoorseid probleeme. Sidrun vähendab röga tekkimist ja  võib aidata hingamisprobleemide ja astma korral.

7. Aitab  reuma ja artriidi korral. Sidrun toimib organismi puhastavalt, pH-d  tasakaalustavalt ja diureetiliselt, aidates toota uriini, mis omakorda võimaldab vähendada põletikku ja viia kehast välja haigust tekitavaid toksiine ja baktereid.

8. Aitab ära hoida  neerukivide tekkimise. Värskendava sidrunivee regulaarne tarbimine võib suurendada urinaarse tsitraadi tootmist. Tegu on keha poolt toodetava keemilise ühendiga, mis aitab ennetada neerukivide tekkimisele kaasaaitavate kristallide tootmist.

9. Toimib vananemisvastaselt. Sidrunimahl  vähendab  naha vananemist  tekitavate vabade radikaalide tootmist,  kaitses  kortsude tekkimise eest ja leevendades olemasolevaid kurrukesi. Sidrunimahl sisaldab  külluslikult C-vitamiini, mis on oluline naha pringina hoidva kollageeni sünteesiks.

10. Võitleb viirustega. Sidrunivesi suudab efektiivselt võidelda kurguviirustega tänu selle antibakteriaalsele toimele. Kui soolvesi sinu puhul ei toiminud, proovi  kurku kuristada laimi- või sidruniveega.

11. Puhastab verd. Kiirtoit ja lisaainetest ning kunstlikest toiduvärvidest  pungil söök tekitab meie kehasse  ja verre hulgaliselt toksiine. Õnneks saab igahommikuse  sidrunivee abil  neid organismist leebelt välja uhtuda.

12. Aitab suuprobleemide puhul. Sidrunivesi aitab peatada igemete veritsemist ja vähendab hambavalu.

13. Pleegitab  naha tumedamaid laigukesi ja vanadusplekke. Milleks osta kahtlast keemiat sisaldavaid kalleid kreeme, kui on olemas sidrunimahl?  Maksaplekkide ja tedretähtede pleegitamiseks tupsuta  probleemset kohta sidrunimahlaga, jäta 15 minutiks mõjuma ja loputa seejärel maha. Tegu on turvalise ja tõhusa nahapleegitusmoodusega.

14. Värskendab  hingeõhku. Tee improviseeritud suuvesi sidrunimahlast. Pikema värskendava efekti tagamiseks neela mahla ka alla. Mahlas olev sidrunihape tasakaalustab suu pH taset ja  tapab  halba hingeõhku tekitavaid baktereid. Paari minuti parast loputa kindlasti suud, sest pikaajaline kokkupuude sidrunhappega võib kahjustada hambaemaili.

15. Puhastab ja valgendab  küüsi. Hellita oma käsi ilma maniküürija abita ise. Lisa poole sidruni mahl ühele tassile soojale veele ja leota oma sõrmi 5 minutit. Peale küünenahkade tagasilükkamist, hõõru pisut sidrunikoort  edasi-tagasi vastu küüsi.

16. Supertoonik näole. Vistrike ja punnikeste  vastu aitab, kui neid  sidruniveega tupsutada. Näo puhastamise ja toniseerimise eesmärgil  võib sidruniveega pesta ka kogu nägu. Naha tõhusaks paranemiseks peaks protseduuri  tegema mitu korda. Sidrunivesi on ka suurepärane jahutaja — parim vahend kuumuse korral.

17. Pehmendab kuivi ja  kooruvaid küünarnukke. Sügelevad küünarnukid on juba niigi vastikud, aga lisaks sellele näevad need ka jõledad välja. Kenamate ja tervemate küünarnukkide jaoks sega kokku sooda ja sidrunimahl  nii,  et tekiks abrasiivne pasta. Hõõru saadud pastaga küünarnukke, et  nahka pehmendada, seejärel loputa toonikuga,  kus on pooleks vesi ja sidrunimahl.  Kõige lõpuks masseeri  käsi oliivõliga ja tupsuta pehme rätikuga kuivaks.

18. Leevendab peavalusid. Sidrunimahl, millesse on lisatud paar teelusikat kuuma teed aitab suurepäraselt pohmellist ja muudest põhjustest tingitud peavalude vastu. Seda segu kasutades võib valuvaigistitest  peagi täielikult loobuda. Proovi ja sa ei kahetse!

19. Vähendab astma sümptomeid.  Lisaks  detoksifitseerivale dieedile on  astma sümptomite vähendamiseks  soovitav võtta 1-2 teelusikatäit sidrunimahla enne iga  toidukorda ja voodisse mineku eel.

20. Supervahend  mao tervise tagamiseks. Seedeprobleemid on väga sagedased kaebused, kuid  soe vesi ja laimi- või sidrunimahl aitavad enamike puhul neist. Sidrunimahl aitab puhastada verd, vähendab ohtu kannatada seedehäirete ja  kõhukinnisuse all, eemaldab kehast mürke, kiirendab seedimist ning  vähendab lima.

21. Desinfitseerib sisselõikeid ja marrastusi. Sidrun peatab verejooksu ja desinfitseerib väiksemad haavad ja marrastused, kui tupsutada paar tilka sidrunimahla otse haavale.  Samas ära unusta, et sidruni kasutamisega kaasneb sel puhul ka tugev kipitustunne, seega soovitav ainult „julgetele huntidele”!

22. Eemaldab soolatüükaid. Oled kasutanud arvukaid vahendeid ja imerohtusid soolatüügaste ravimiseks, kuid  miski pole aidanud? Proovi  hõõruda otse tüükale sidrunimahla.  Korda mitu päeva järjest, kuni sidrunhape on soolatüüka täielikult eemaldanud.

23. Aitab külmavärinate ja palaviku korral. Nii külmavärinad kui palavik võivad olla tingitud erinevatest põhjustest, kuid sidrun aitab nende kõigi puhul. Hispaania meedikud kutsuvad sidrunit “sõbraks, kes kunagi alt ei vea”.

24. Aitab ravida difteeriat. Difteeria puhul kasutatakse edukalt sidrunit, mis on end  tõestanud  võimsa antiseptiku ja tugevalt seedesüsteemi kaitsva viljana. Difteeria puhul tuleks sisse võtta pool kuni üks teelusikas sidrunimahla iga ühe või kahe tunni tagant. See aitab mädasest eritisest kurku tekkinud  membraanil  lahti tulla.

25. Suurepärane vaginaalseks hügieeniks.  Lahjendatud sidrunivesi on  turvaline ja tervislik vahend vaginaalseks hügieeniks. Võimsate antiseptiliste omadustega  sidrun tasakaalustab edukalt hälbinud pH taseme, olles samal ajal  vaba pesuvahendites ja suposiitides leiduvatest ärritavatest lisaainetest.

26. Aitab kestenduse ja kõõma korral. Probleemid peanahaga viitavad pH korratusele. Kui sügelev ja mahakooruv kõõm ajab pead kratsima, ei pruugi kergendust otsida kaugemalt kui külmkapist. Masseeri lihtsalt kaks teelusikatäit sidrunimahla pähe ja loputa veega. Seejärel sega üks teelusikas sidrunimahla tassitäie veega ja loputa juukseid. Korda mitu päeva järjest, kuni kõõm kaob.

27. Hea abiline heledate salkude tegemisel. Lisa ¾ tassile veele ¼ sidrunimahla ja loputa saadud seguga  juukseid. Seejärel istu kuni juuste kuivamiseni päikese käes. Veelgi efektiivsema tulemuse saavutamiseks võid protseduuri teha  mitu korda järjest.


Sidrun aitab majapidamistöödes:

28. Tõhus puu- ja juurviljade pesemiseks. Iial ei või teada, mis sorti putukamürke või mustust võib leiduda sinu lemmikviljade koorel. Lõika sidrunist tükid ja pigista mahl spreipudelisse. Sidrunimahl on naturaalne desinfitseerimisvahend, mis jätab  sinu puu- ja juurviljadele lisaks veel ka meeldiva lõhna.

29. Lõhnastab tuba ja õhuniisutajat. Värskenda ja niisuta õhku kuivades ruumides  sidruniga. Kui sul on köetav ahi, pane veega täidetud emaileeritud malmpott või kauss ahjule ning lisa sidruni-,  apelsini- ja õunakoori, kaneelikoort ja  nelki. Kui puudega köetavat ahju pole, võid segu tasasel tulel keeta ka tavalisel pliidil.

Kui õhuniisutaja hakkab kummaliselt  lõhnama, deodoreeri seda sidruniga, pannes vette 3-4 tl sidrunimahla. See mitte ainult ei eemalda ebameeldivat lõhna, vaid asendab selle värskendava sidruniaroomiga. Korda iga paari nädala tagant.

30. Muudab närtsinud salati jälle värskeks. Ära viska õnnetuna näivat lehtsalatit  prügikasti. Pane poole sidruni mahl kausikesse külma vette, lisa sinna lehtsalat ja aseta tunniks külmkappi. Salat tõmbub imetlusväärselt krõmpsuks ja värskeks.  Ära unusta lehti enne kasutamist  kuivatada.

31. Lõhnastab  halvastilõhnava prügikasti. Kui su prügikast hakkab kahtlaselt lõhnama, kuid sul pole aega seda momendil  välja viia, saab haisuprobleemi sidruni abil  kergelt kõrvaldada. Hoia ülejäänud sidruni -ja apelsinikoored alles ning viska need prügikoti alla, kasti põhja. Värske lõhna säilitamiseks võib nii teha korduvalt

32. Hoiab dipikastme (nt. guacamole) ja puuviljasalati  värskena. Kui oled teinudpeo jaoks suurema koguse guacamolet ja sa ei taha, et see külaliste tulekuks pealt pruuniks tõmbuks. Lahendus on lihtne: piserda suuremeelne kogus sidrunimahla guacamolele ja see püsib värskevärvilisena. Sidrunimahl  on lisaks ka suurepäraseks täienduseks guacamoles olevale avokaado maitsele.  Samal  moel võib ette valmis teha ka puuviljasalati.  Pigista lihtsalt pisut sidrunimahla õunatükkidele ja nad püsivad lumivalgetena.

33. Eemaldab marjaplekke. Marju on tore korjata küll, aga mida teha siis, kui marjaplekid ka mitmekordsel pesemisel ja harjamisel kätelt maha ei taha tulla? Hõõru oma käsi lahjendamata sidrunimahlaga, oota paar minutit ja pese sooja seebiveega. Korda, kuni käed on plekkidest puhtad.

34. Värskendab  külmkappi. Sidrun eemaldab kergelt külmkappi tekkinud halva lõhna. Tupsuta sidrunimahla vatitupsule või švammile ja jäta mõneks tunniks külmkappi. Eelnevalt eemalda muidugi halva lõhna tekitaja kapist.

35. Hoiab ära lillkapsa pruuniks minemise. Lillkapsas kipub vahel ka lühema keetmise korral pruuniks tõmbuma. Valged aedviljad jäävad valgeks, kui  neile enne kuumutamist teelusikatäis värsket sidrunimahla peale piserdada.

36. Värskendab lõikelaudu. Lõikelaudu kasutatakse nii sibulate hakkimiseks, küüslaugu purustamiseks kui kala puhastamiseks, pole siis ime, et nad värskendamist vajavad. Lõhnast lahti saamiseks ja lõikelaua desinfitseerimiseks hõõru seda pooliku sidruniga  või kasuta samal eesmärgil  pudelisse pakendatud sidrunimahla.

37. Värskendab värvi ja eemaldab plekke. Parema  pesemistulemuse saavutamiseks vala  pesumasinasse tassitäis sidrunimahla. Selle loomulik valgendav  ja värkendav toime eemaldab plekid ja kirgastab puuvillast T-särkide  värvi.  Riided saavad säravaks  ja värkelt lõhnavaks.

38. Hoiab putukad köögist eemale. Köögi sipelgakindlaks muutmiseks pole vaja ei  putukatõrjevahendeid ega -lõkse. Kasuta lihtsalt sidrunit!  Pigista pisut mahla lävepakkudele ja aknalaudadele. Samuti piserda sidrunimahla  aukudesse ja pragudesse, mida sipelgad majja tulemiseks kasutavad.  Lõpuks pane pisut sidrunikoort välisukse juurde. Sellest tavaliselt piisab, et sipelgad su sõnumist aru saaksid.

Sidrunid on tõhusad ka kirpude ja prussakate vastu. Sega  kokku 4 sidruni mahl ja pisut sidrunikoort ja kaks liitrit vett ning pese sellega oma uksi. Seejärel vaata, kuidas nii kirbud kui prussakad su majast lahkuvad ”:)"   Nad lihtsalt jälestavad sidrunilõhna.

39. Hea koitõrjeks. Tore prantsuse komme riidekappide koivabana hoidmiseks on võtta küps sidrun ja torgata sellesse hulgaliselt nelki (maitseainet).  Nelki täis sidrunid kuivavad aeglaselt, levitades riidekappi kõige hõrgumat lõhna, mis koidele kahjuks eriti ei imponeeri ”:)"

40. Valgendab õrnu materjale. Kasuta karmi valgendi asemel hoopis sidrunimahla, mis on küll tunduvalt õrnem, kuid mitte vähemtõhus. Leota pesu pool tunnikest sidrunhappe ja söögisooda lahuses  ning loputa.

41. Puhastab tumedaks tõmbunud messingit ja värskenda kroomi. Ütle hüvasti tumenenud messingile, vasele ja roostevabale terasele. Sega sidrunimahlast ja soolast (võid asendada ka söögisoodaga)  pasta ja kata sellega tumenenud  koht. Hoia peal 5 minutit. Seejärel pese sooja veega, loputa ja poleeri.  Sama segu võid kasutada köögi metallkraanikausside puhastamiseks, samuti saab nii lahti kroomiga kaetud kraanidel olevatest mineraalijääkidest ja plekkidest. Hõõru lihtsalt sidrunikoort kroomile ja vaata, kuidas see särama lööb! Loputa hästi ja kuivata pehme rätikuga.

 42. Võib asendada keemilist puhastust. Unusta karmid kemikaalid ja keemilise puhastuse arved ning kasuta selle asemel hoopis kodust nõidust. Hõõru  riietel olevaid  (higi)plekke lahusega, kus on võrdses koguses segatud sidrunimahl ja vesi. Plekid kaovad ja boonusena lõhnavad  riided hõrgutavalt.

43. Aitab vabaneda riietele tekkinud  hallitusplekkidest. Kas oled vahel avastanud, et ärapakitud riietele on vahepeal tekkinud hallitusviirud? Ära heida meelt, vaid hõõru plekke sidrunimahla ja soola seguga ning riputa seejärel päikese kätte kuivama. Korda nii kaua, kuni plekid kaovad.

44. Elimineerib toast vastiku  vingulõhna. Talvel pole midagi õdusamat kui soojalt praksuv ahi, seda muidugi juhul, kui see just vastikut vingu sisse ei aja.  Järgmine kord kui nii juhtuma peaks, proovi visata lõkkesse peotäis sidrunikoori. Või põleta sidrunikoori  koos küttepuudega  lihtsalt preventiivse abinõuna.

45. Neutraliseerib  WC-s halva lõhna. Ebameeldiva lõhna eemaldamiseks ei pea tingimata kasutama aerosoolspreid, on ka tunduvalt  loomulikumaid ja tervislikumaid vahendeid. Lõika sidrun pooleks ja aseta lõikepooled  ülespoole kenale  alusele, ruum lõhnab peatselt meeldivalt ja värskelt.

Tere tulemast sidruni fännklubisse!