Tšilli põletab rasva, soojendab, ergutab ja erutab
Tšillipipar on Mehhiko ja tex-mex-köögi lemmikmaitseaine. Kuigi Mehhiko ja tex-mex-köögis pruugitakse ka vürtse, küüslauku ja maitseürte, seostub mõlema köögiga eeskätt ikkagi tšillipipar. Toidu tugev maitsestamine kuumas kliimas ei ole eesmärk omaette, vaid see aitab ära hoida toidu riknemise. Samas on ekslik arvata, nagu mataks tšilli enda alla kõik muud maitsed. Mehhiko ja Tex-Mex road kujutavad endast hoopiski maitsete, värvide ja lõhnade pillerkaari.
Tšilli sobib erinevate toitude maitsestamiseks: grillitud, praetud ja hautatud liha, hakklihatoidud, grillitud või praetud kala, oatoidud, tomat. Tšillit kasutatakse taco’de ja tortillade täidistes, kastmetes, munatoitudes ning risotos.
Toores tšilli kõrvetab tõepoolest. Kaunade töötlemisel kandke õhukesi kummikindaid või määrige käed tugevasti toiduõliga sisse. Töötamise ajal ärge puudutage silmi, ninasõõrmeid või suud.
Tulekahju sööja suus aitavad kustutada piima sisaldavad toiduained nagu hapukoor, jogurt ja jäätis,
hästi mõjuvad ka keedetud oad ja riis, leib ja tortilla, parema puudumisel võib suhu pista suhkrut. Jookidest leevendavad põletavust piim, õlu ja vein, tavaline vesi seevastu kannab kahjutule vaid laiali.
Teadlased on välja töötanud skaala tšillide põletavuse määramiseks nende kapsaitsiinisisalduse põhjal. Kõige madalamal astmel seisab köögiviljana pruugitav ja meilgi üsna igapäevaseks muutunud paprika põletavusega null Scoville’i ühikut. Tšilli kangust on lihtne määrata kauna paksuse järgi. Mida peenem ja teravam on tšillikaun, seda kangem see tavaliselt on. Mida ümaram ja suurem, seda mahedam. Maailma põletavaim on habanero — kasvutingimustest sõltuvalt sada tuhat kuni kolmsada tuhat Scoville’i ühikut. Tšillit kasutatakse nii värskelt kui ka kuivatatult. Reisidelt tasub tuua kuivatatud tšillikaunu või -helbeid. Helbeid lisage toidu sisse kuumtöötlemise alguses. Üleloputatud kaunad lõigake tükkideks, leotage 30–40 minutit väheses keevas vees ning töödelge koos leotusveega pastaks, mis säilib külmkapis õhukese õlikihi all nädalaid.
Tšilli lahendab terviseprobleemid külmetustest südamehaigusteni.
Tšilli aitavat kõige vastu, südamehaigustest külmetuseni. Öeldakse ju, et haigus tuleb välja higistada. Kui võtad sisse korraliku annuse tšillipipart, tekib “guteeriline (maitsmismeelel põhinev) higistamine”. Tuline tšilli paneb sind higistama, pisarad voolavad, nina tilgub, kael ning nägu tõmbuvad punaseks. Põhjuseks on see, et veri hakkab naha all kiiremini voolama, mis olevat tervisele väga kasulik. Võid proovida, aga pane igaks juhuks käeulatusse valmis tükike saia ja klaas piima.
Tšilli sisaldab näiteks A- ja C-vitamiini, mis mõlemad on tähtsad antioksüdandid, ning flavonoide, mis tugevdavad immuunsussüsteemi ja kaitsevad vähi eest. Tšillipipart kasutatakse isutuse, ninaverejooksu, peavalu, hambavalu ja veel paljude teiste terviseprobleemide korral. Roheline tšilli ennetab kõhukinnisust ja halba hingeõhku ja puhastab organismi.
Uuringud on näidanud, et tšilliga maitsestatud toit langetab insuliini taset kehas, muudab veresuhkru taseme stabiilseks ning vähendab ülekaalulisuse ja diabeedi riski. Uuringu käigus tarbisid katsealused 30 grammi tšillit iga päev, kuid positiivset efekti on märgatud ka neil, kes söövad tšillit kaks-kolm korda nädalas.
Tšilli teeb õnnelikuks
Kuidas see toimib? Tšillipiprad sisaldavad kapsaitsiini - see on keemiline aine, mis põhjustab tulist tunnet. Lisaks sellele on ta ka valuvaigisti. Kui seda sisse hingata, siis kaob peavalu ja kui süstida, siis vähendab see liigesevalu. Ilmneb, et teravat tšillipipart süües edastab kõrvetustunne sõnumi ajule, mis reageerides vallandab endorfiine, keha enda valuvaigisteid. Iga järgmise pipraga saate uue doosi.
Milline kogus? Kui te ei ole terava toiduga harjunud, siis alustage väikestest kogustest ja suurendage neid järk-järgult.
Kas esineb kõrvalmõjusid? Tšillipipar puhastab ninaõõnt, omab lahtistavat toimet ja hoiab vere vedelana. Tšilli sisaldab ainet, mis parandab vereringet ja soodustab endorfiini, nn heaoluhormooni tootmist. Hüpotaalamuses erituv endorfiin on aga otseselt vastutav võimsa seksuaalse mõnutunde eest.
Allikad: Naistekas, Santa Maria, Kaaluabi