Kas tõesti eluohtlik valik? Antibeebipillidega kaasnevad ohud, mida iga naine teadma peaks
Kui me võtame antibeebipille, siis surub see alla meie seksihormoonid ja asendab need sünteetiliste hormoonidega, mis vallanduvad püsiva voona. Ei ole enam igakuiseid kõikumisi. See tähendab, et kõik hormoonidega seotud süsteemid lüüakse segi — ainevahetus-, sisesekretsiooni- ja immuunsussüsteem. See viibki salalike, aeglaselt kuhjuvate kõrvalmõjudeni, mida naised võivad kogeda, vahendab värske Eesti Päevaleht. Loe pikemalt: Holly Grigg-Spall: Ettevaatust antibeebipillidega
Alustuseks tuleks teha selgeks antibeebipillide töötamise põhimõte. Tüüpiliselt on naisel ovulatsioon üks kord kuus. Kui munarakk selle aja jooksul viljastatud ei saa, siis ei ole ta vajalik ja toimub kuupuhastus. Kui aga naine võtab antibeebipille, siis tekitab ta oma kehale arusaama nagu ta oleks justkui kogu aeg rase — nii pole ka ovulatsioon vajalik. Ligi 150 miljonit naist üle maailma kasutab igakuiselt antibeebipille teadmata, millised ohud nende tarbimisega reaalselt kaasneda võivad. Sageli ei räägi sellistest asjadest neile ka arstid.
Reaalsed ohud
Antibeebipillidel on kõrvalmõjud. Kõik naised, kes siiski pillide kasuks otsustavad, peaksid mõtlema ka sellele, et mõned muutused võivad nendega terve hilisema elu kaasas käia. Näiteks kuuluvad nende hulka:
- kaalukaotus või hoopiski lisakilod
- akne tekkimine või täielik kadumine
- kerge iiveldus
- rindade suurenemine
- kiired tujumuutused
- ebaregulaarne veritsus
- suurenenud ja tundlikud rinnad
- vähenenud seksiisu
Sellest nimekirjast on teadlikud enamvähem kõik. Asi läheb aga õudseks siis, kui visata pilk peale terviseprobleemidele, mis pillide kasutamisega kaasas käia võivad. Näiteks:
- suurenenud emakakaela- ja rinnavähi risk
- migreen
- suurenenud infarktioht
- viljatus
- luude hõrenemine
- pärmseene vohamine
- trombide teke
Ülalpool olev loetelu peaks panema mõtlema iga naise. Vähk, südamehaigused, infrakt, viljatus — sellist asja ei taha keegi isegi unes näha. Küll aga ei tasu kohe paanikasse sattuda, risk on tegelikult imeväike ning palju oleneb ka naisest ja tema eluviisist endast. Liigseks muretsemiseks põhjust siiski ei ole.
Allikad: Body Ecology, Women’s Health Magazine