Tupekuivus on kergesti lahendatav mure: jäta kipituse, kiheluse ja valuliku seksuaaleluga hüvasti!
Tähtis östrogeen
Östrogeeni ehk naissuguhormooni toodetakse munasarjades. Kui naine jõuab peri- ja postmenopausi ehk üleminekuikka, mis juhtub keskmiselt 50. eluaastal, siis naissuguhormoonide produktsioon väheneb: neid küll toodetakse edasi, aga hoopiski rasvkoes ja nende toime on väga nõrk.
“Kuna kuse- ja suguelundites on hästi palju östrogeenretseptoreid, siis östrogeeni puudus mõjutab otseselt nii tupe kui ka kuseteede limaskesta seisundit,” selgitab dr Laanpere. “Östrogeenid on vajalikud selleks, et toota tupes piisaval arvul mikrofloorat kaitsvaid piimhappekepikesi ehk laktobatsille. Kui östrogeene enam ei ole, siis laktofloora asendub naha ja pärasoole bakteritega. Östrogeeni puudus toob kaasa ka tupe limaskesta pindmise kihi kao. Kuna just pindmine kiht on tupesekreedi tekitaja, siis östrogeenide puuduse tõttu ei teki ka sekreeti ehk voolust.”
Kui kaitsvat laktofloorat tupes enam ei ole, võivad tekkida tupepõletikud ja isegi veritsused, sest limaskest muutub imeõhukeseks.
Peale kõige muu on östrogeenidel väga oluline toime ka kollageeni tootmisele. Dr Laanpere selgitab: “Kollageen on koe osa, mis hoiab vaagnapõhja koos, seega võivad kollageeni kao tõttu tekkida ka põiepidamatuse probleemid ja vaagnaelundite allavajumine. Arvatakse, et kui munasari enam naissuguhormooni ei tooda, siis aasta-kahega kaob peaaegu veerand vaagnapõhja kollageenist. Lisaks põhjustab kollageeni puudus ka naha kiiret vananemist.”
Mida sellisel juhul teha ja milline on ravi? Kas tupekuivust võib esineda ka noorematel naistel? Kas seda saab ennetada ja leevendada? Nendele küsimustele leiad vastuse Kodutohtri novembrikuu numbrist.