Proviisor annab nõu: kui palju, millal ja milliseid valuvaigisteid tarvitada?
Valu tahab äravõtmist, seda kannatada ei tasu. Mõned inimesed, kes keemiat sisse süüa ei taha, siiski seda teevad ja loodavad, et küll läheb ise üle. Näiteks pingepeavalust võib tõesti lahti saada lõdvestusharjutusi tehes, ent enamasti on ainus esmane abiline valutablett.
Harilikult ostame apteegi käsimüügist valu vastu paratsetamooli või ibuprofeeni. Et valutablettidest tulu tõuseks, on tarvis teada, kuidas oleks mõistlik neid tarvitada.
“Kui valu on mõõdukas, soovitatakse täiskasvanul võtta paratsetamooli kaks 500-milligrammist tabletti ehk üks gramm korraga kolm-neli korda ööpäevas — kokku neli grammi.
Ibuprofeen täiskasvanule on enamasti 400-milligrammiste tablettidena, mida tuleb valu vastu tarvitada korraga üks tablett neli-viis korda päevas, 200-milligrammist aga kaks tabletti samamoodi neli kuni viis korda ööpäevas,” selgitab proviisor Liivi Allikas. “Kui võtta korraga üks nõrgem tablett, jääb sellest väheks. Pealegi, kui valuvaigistit võtta ettenähtust väiksemas koguses, koormab see neerusid ja kogu organismi ning seejuures ei avaldu valu vaigistavat toimet, mille pärast me tabletti ju võtamegi.”
Kindlasti peab iga annuse tarvitamise vahet olema kolm kuni neli tundi.
Mis teha, kui tablett ei aita? Millist valuvaigistit eelistada? Milliseid valuvaigisteid veel saada on? Mida tuleks valuvaigistite võtmisel meeles pidada? Kas valuvaigistit võib võtta koos muude rohtudega? Kõikidele nendele küsimustele leiad vastuse jaanuarikuu Kodutohtrist.