Uuringu kaasautori ja nägemiskeskuse Centre for Low Vision Rehabilitation juhataja dr Dawn DeCarlo sõnul mõeldakse prillide ja läätsedega mitteravitavate nägemisprobleemide all mitmesuguseid haigusi alates värvipimedusest kuni amblüoopia ehk laisksilmsuseni, aga ka näiteks nägemiskahjustust.

Alabama ülikooli meeskond leidis, et ADHD-d esineb märgatavalt rohkem lastel, kellel on mõõdukad või kerged nägemisprobleemid, kui lastel, kellel pole kunagi nägemisraskusi esinenud. „Seos püsis ka siis, kui uuringut kohandati muudele teguritele, mis ADHD-d teadaolevalt põhjustavad,” selgitab dr DeCarlo.

Ta lisab: „Seose tekkepõhjuste mõistmiseks tuleb aga asja edasi uurida. Põhjus võib olla väga lihtne ja peituda ADHD valediagnoosis, sest lapsed ei suuda pöörata tähelepanu asjadele, mida nad ei näe. Aga põhjus võib olla ka palju keerukam ning viidata sellele, et lapsed suunavad kogu oma tähelepanu nägemispuude kompenseerimisele ja seepärast ei suuda nad adekvaatselt muule keskenduda”.

KSA Silmakeskuse optometrist Gustav Keskküla ütleb uuringu tulemusi kommenteerides, et „Kuigi meid, optometriste, pole õpetatud koolis ADHD-d diagnoosima, oleme nägemisprobleemide ja käitumishäirete seost täheldanud päevast päeva ja seda arvamust oleme ka lapsevanematele jaganud. ”

Tänapäeval on spetsialistid küllaltki isoleeritud — perearst võtab vereproove, silmaarst ravib silmi ja psühholoog tegeleb hingeprobleemidega —, kuid laste tervise nimel peame tegema koostööd ja jagama infot. Oma tähelepanekuid me ka jagame, saates lastesilmauuringute järgselt põhjaliku uuringukokkuvõtte lapsevanematele, kus on ka optometristi ja silmaarsti kommentaarid ja juhised edasiseks tegevuseks.

Allikas: KSA.ee