“Palju inimesed eeldavad ekslikult, et põievähk on ainult vanade meeste haigus,” väidab ka onkoloog Arjun Balar. “Küll aga on üle 18 tuhande ameeriklanna, kellel see vähk iga aasta diagnoositakse.” Karm statistika ütleb ka, et naistel kiputakse põievähki avastama alles hilises staadiumis.

Sümptomite tundmine võib aidata kasvajat varem diagnoosida ja päästa su elu. Siin on mõned ohumärgid, mida sa ei tohiks kindlasti tähelepanuta jätta:

1. Veri uriinis

See on üks põievähi kõige sagedamini esinevaid varajasi sümptomeid ja naised kipuvad seda eirama, sest mingit valutunnet sellega ei kaasne ning võib mööduda nädalaid või isegi kuid, kui verd uuesti uriinis märkad. “Paljud naised ignoreerivad seda sümptomit, sest eeldavad, et see on seotud menstruatsiooni või menopausiga,” kinnitab ka Balar. “Veri uriinis ei pruugi kohe tähendada, et sul on põievähk, aga oluline oleks sellest oma arstiga rääkida.”

2. Kuseteede põletikule sarnanevad sümptomid

Põievähki aetakse sageli segamini kuseteede põletikuga, sest paljud sümptomid neil kattuvad. “Patsiendid kurdavad sagenenud pissihäda ja pissimise ajal tekkinud valude ning kusepidamatuse üle,” selgitab onkoloog Susan Constantino. Kui ka sind vaevavad erinevad pissimisega seotud probleemid — pead kogu aeg vetsu jooksma või sul on raske põit tühjendada — ja antibiootikumid ei leevenda kuseteede põletikuga seotud sümptomeid, räägi oma arstiga.

3. Seletamatu valutunne

“Valutunne tekib juba hilisemas staadiumis põievähi puhul,” teab Constantino. “Valus võib olla külgedel, alakõhus või vaagnaluu piirkonnas. Patsientidel võib tekkida valutunne luudes ka siis, kui vähk on arenenud luudesse.” Kui sul nendes piirkondades valutab, ütle oma arstile ja seda eriti juhul, kui oled märganud ka verd uriinis või kannatad muude kuseteede põletiku sümptomite all.

4. Vähenenud söögiisu

Söögiisu kadumine on tavaline vähi sümptom ja ka põievähk ei ole siin mingi erand. Kui kasvaja on kasvanud või levinud, võib su kaal langeda ning võid end tunda väsinuna ja nõrgana. Muidugi võib süüdi olla ka totaalselt midagi muud ehk ära eelda nüüd automaatselt kõige hullemat, aga räägi sellest oma arstiga, kui see sind häirib.

5. Suitsetamine

Olgu, see pole tehniliselt sümptom, aga uuringute järgi on 50% põievähki põdevad naised suitsetajad. “Suitsetamine on põievähi tekkimise kõige suurem riskifaktor,” hoiatab Constantino. Kui märkad mõnda ülevalmainitud sümptomitest ja suitsetad ka, räägi kohe oma arstiga.

Allikas: Prevention