Me võime olla kindlad väheste asjade peale, kuid mõned asjad on vääramatud. Üks neist on tõsiasi, et muutused on üks elu osa. Ükskõik kui palju me proovime säilitada status quo’d, sunnib elu meid aeg-ajalt mugavustsoonist välja. Sellised muutused võivad olla ebamugavad või suisa valusad, ent sageli sunnivad need meid oma elu üle järele mõtlema ja mõnikord lausa ennast uuesti leidma.

Tavaline iga, kus toimub palju muutusi, on 35. ja 55. eluaasta vahel. Just sinna langevad sageli lahutused, laste teismeiga või kodust lahkumine, koondamised või töökohavahetused, kokkupuuted leinaga — kõik need võivad olla hirmutavad ja tuua ellu ebakindlust.

Muuda oma ootusi

Kuigi sa ei saa muuta olukordi, saad ometi muuta oma suhtumist neisse, kinnitavad psühholoogid. Võtmeks on tunnistada uus olukord sulle vastuvõetavaks, mitte sellele vastu punnida, sest nii saad oma elu hakata uuesti üles ehitama ja suudad tulevikku positiivsemas valguses näha. Õige suhtumisega võib ka ebameeldiv muutus pakkuda võimalust oma elu üle järele mõelda ja uus, parem tee otsida. Seega on uue olukorraga kohanemine palju mõttekam kui probleemi eiramine või suisa selle vastu võitlemine.

Üks komistuskivi kohanemisel võib olla meie alateadlik kartus, et alati juhtub kõige halvem, mis üldse juhtuda võib. See on üks levinud mõtlemisviga, mida kutsutakse katastrofeerimiseks: äpardusele või ebaõnnestumisele omistatakse katastroofi tähendus. Sellisel juhul tundub hingevalu olevat talumatu ning tulevik ebakindel.

Loomulikult muudab niisugune mõtlemine suhtumist tulevikku ja teeb selle muutmise raskeks, kui mitte võimatuks. Siis on muutus juba eos surutud kitsasse negatiivsesse mõtteraami ega ole võimalik näha sellega seotud positiivset, elu edasiviivat külge. Muutused võivad meid aga viia ettearvamatutesse suundadesse, tuues uusi ideid, võimalusi ja ka naudinguid, mida me muidu poleks otsima hakanudki.

Kuidas suhtumine ja usk endasse aitab muutustega kohaneda, loe edasi Kodutohtri septembrikuu numbrist või portaalist kodus.ee