1. Treenimine on ebamugav. Meeldib või mitte, aga füüsiline aktiivsus on normaalse elu suur osa. Kui enda liigutamine on ebamugavaks muutunud, trepist käimine ei tule enam kõne allagi ja uksest autoni kõndimine paneb hingeldama, on viimane aeg oma elustiilis korrektuurid teha.

2. Norskad nagu traktor ja ajad sellega üles nii oma kallima, teised pereliikmed kui naabrid. Tõenäoliselt ärkad sa igal hommikul pahura ja tujukana üles ega tunne, et oleksid saanud end korralikult välja puhata. Ülekaaluliste seas on uneapnoe üks levinumaid probleeme — see on haigus, mis takistab normaalset hingamist, sest üleliigne rasv kaela ümber takistab muuhulgas ka õhu liikumist hingamisteedes.

3. Su kehale tekivad kahtlased lööbed ja täpid. Ülekaalus inimeste nahk muutub tundlikuks ja hakkab kummalisel ajal kummalistest kohtadest valutama, sest naha alla tekib põletik. Kui su kehamassiindeks on väga kõrge, võib kaalulangetus selle probleemi lihtsasti lahendada.

4. Sa oled kogu aeg väsinud. Ülekaalust tingitud põletikud kurnavad organismi ära ja seetõttu tunned end pidevalt olemas justkui uneeelses seisundis — ei maga, aga päriselt ärkvel ka pole. Kui nii lihtne ülesanne nagu toidupoes käimine võtab su nii võhmale, et pärast seda enam muud teh ei jaksagi, on kindlasti tarvis mõned kilod maha võtta.

5. Sa oled kogu aeg näljane, kuigi tegelikult sööd pidevalt ja palju. See võib olla märk sellest, et sööd täiesti valesid asju (kommi ja saia näiteks), aga võib viidata ka teise tüübi diabeedile. Jälgi, kas näljatundega kaasnevad ka nägemishäired, tuimus või kripeldustunne kätes ja jalgades, meeletu janu või pidev pissihäda. Ülekaal võib kõiki neid sümptomeid esile kutsuda, kaalulangus aga eemaldada.

6. Su arst ütleb, et su kolesterool ja vererõhk on liiga kõrged. Igal juhul on odavam ja efektiivsem mõned kilod kaotada kui pidevalt tablette süüa.

7. Su vööümbermõõt paisub jõudsalt. Inimesed, kelle keha ladustab rasva kõhupiirkonda, on teistega võrreldes suurimas südame-veresoonkonnahaigustesse haigestumise ohus.

8. Su vanemad või vanavanemad surid vähki. Liigne rasv paneb östrogeenitootmise käima, samuti aktiveerub teiste hormoonide tootmine — liiga palju kõike ongi üks vähihaiguse tekkepõhjustest. Kui su peres on vähki esinenud, pead olema eriti ettevaatlik, sest oled niigi suuremas riskigrupis, iga üleliigne kilo suurendab seda riski veelgi.

9. Su põlved, puusad ja selg valutavad. Liigne kehakaal avaldab nendele punktidele liigset survet ja muudab liikumise valulikuks ning ebamugavaks.

10. Oled igal aastal mõned kilod juurde võtnud. Normaalne on kasvueas juurde võtta, aga täiskasvanuna võiks kaal tegelikult ikkagi stabiilselt paigal püsida või kõikuda vaid mõne kilo võrra üles-alla.

Allikas: Cosmopolitan