Kahjuks on endometrioos suures osas geneetiline ja kui su emal või õel on see haigus, siis on ka sinul suurem tõenäosus see saada. Endometrioos on levinud 30ndates naiste hulgas, seda on väga raske välja ravida või eemaldada, kuid valu saab leevendada. Endometrioos kaob iseenesest, kui naisel saabub menopaus.

Kahjuks võtab endometrioosi diagnoosimine tihtipeale aega aastaid, sest seda on niivõrd raske avastada. Naised kulutavad oma aega, raha ja närve ning käivad mööda erinevaid arste, kuid tulemusteta. Seda on nii raske avastada, sest kõigepealt on vaja välistada kõik muud haigused ja tegurid. Endometrioosi on lihtsam kontrolli all hoida, kui see varakult avastada. Günekoloogide sõnul on need seitse sümptomit levinumad naiste seas, kellel lõpuks avastatakse endometrioos:

1. Sinu menstruatsioon on väljakannatamatult valus

Jah, paljudel naistel on päevade ajal väga valus ja nad on sunnitud sööma palju valuvaigisteid. Kuid kui sulle tõesti mitte miski ei mõju, sa ei suuda tööl olla ja ainult nutad kodus, siis nii valus ei peaks ka olema. See on esimene suur ohumärk, miks võiksid endal endometrioosi kahtlustada. Tihti hakkab see valu pihta paar päeva enne tegelikku menstruatsiooni ja kestab kuni päevade lõpuni.

2. Seks on ebameeldiv või lausa valus

Seks võib vahel olla ebameeldiv ka teistel põhjustel: vähene erutus, tupekuivus või stress. Kuid kui sa tunned, et ükskõik kui erutunud sa ka poleks ja oled proovinud kõike, et sul oleks mõnus, aga midagi ei mõju, siis võid endal hakata seda haigust kahtlustama. Ühekordne valus kogemus ei tähenda veel muidugi, et sul midagi tõsist viga oleks. Pikalt kestnud ebamugav olukord aga võib sellele viidata.

3. Sul on suured raskused rasestumisega

Umbes veerand kuni pooled naistest, kes ei suuda rasestuda, põevad endometrioosi. Enne, kui endal seda kahtlustama hakkad, tasub mehel teha spermatest, et välistada tõsiasi, et viga on hoopis temas. Kui mehel on kõik korras, tasub endometrioosi kahtlustest rääkida oma arstile ja tegutsema hakata. Mida varem avastada, seda parem. Endometrioosi kudesid saab teatud juhtudel eemaldada ja naine suudab siis uuesti rasestuda.

4. Vetsus käimisega kaasneb suur surve põiel või valu

Jällegi, see olukord peab olema pikalt kestnud, et seda saaks selle tõsise haigusega seostada. Enne on vaja välistada tupeseen ja põiepõletik, mis mõlemad põhjustavad vetsus käimisel valu ja põletikulist tunnet.

5. Ka menstruatsioonide vahelisel ajal kimbutab sind valu

Endometrioos tekitab naise kehas hormoone, mida seal muidu ei ole. Hormoonid möllavad sel juhul naise kehas kogu aeg ja tekitavad kogu aeg valu, vahepeal rohkem ja mõnikord vähem. Kuna endometrioos põhjustab vere kogunemist valedesse kohtadesse, teeb see põrgulikku valu ka muul ajal, kui ainult menstruatsiooni ajal.

6. Päevade ajal veritsed sa meeletutes kogustes

Paljud naised on arvamusel, et nendest eritub päevade ajal palju verd. Kuid endometrioosihaigetel on need kogused tõesti väga suured. Samuti on ohumärk see, kui su menstruatsioon on erakordselt lühike. Väga suur veritsus peaks sind muretsema panema ja mõistlik oleks arstiga konsulteerida.

7. Menstruatsiooni vahelisel ajal näed enda püksikutes vereplekke või määrimist

Vahel läheb naise keha hormoonidest sassi ja püksikutes hakkab natuke määrima. Vahel harva ei ole sellest midagi hullu, kuid kui märkad tihtipeale selle juhtumist, tasuks mõelda ka eelnenud sümptomite olemasolu peale ja kiiresti tegutsema hakata.

Allikas: Prevention

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid