„Selleks, et ennetada ja vähendada gripiviirusesse haigestumist ja gripisurmasid ning tõsta elanikkonna teadlikkust vaktsineerimise olulisusest, peab gripi vastu vaktsineerimine olema lihtne ja mugav. Seda on üksmeelselt tõdenud kõik peamised Eesti tervishoiuga seotud ametite ja liitude esindajad,“ tõdes Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) juhatuse liige, proviisor Timo Danilov. „Apteegid asuvad mugavates ja lihtsasti ligipääsetavates kohtades ning on pika lahtiolekuajaga, mis loob inimestele hea võimaluse vaktsineerimas käia ka pärast tööpäeva,“ nentis ta.

Apteekides vaktsineerimisega tehti algust eelmisel aastal. „Möödunud gripihooajal vaktsineeris end apteekides kokku enam kui 9000 inimest ehk ligi 10 protsenti kogu gripi vastu vaktsineerinud inimeste hulgast,“ rääkis Danilov. „Vaktsineeritute koguarv oli enam kui kaks korda suurem ülemöödunud hooajast tõustes 3,2 protsendilt 7 protsendini, seejuures langes nii gripi tõttu surnud inimeste arv kui ka intensiivravi vajanud inimeste arv. Usun, et apteekides vaktsineerimise võimaldamisel on selles statistikas oma märkimisväärne roll.“

„Kuna eelmisel aastal saatis apteekides vaktsineerimist edu ja inimesed tervitasid seda võimalust heal meelel, teostatakse apteegis vaktsineerimist lisaks Tallinna, Tartu, Jõhvi ja Kuressaare apteekidele tänavu ka Võrus, Rakveres ja Pärnus,“ rääkis Danilov.

„Selge on see, et ehkki Eesti elanikkonna teadlikkus gripiviiruse ohtlikkusest ja vaktsineerimise olulisusest on pisut tõusnud, on meil veel väga pikk tee minna, et tõusta ülespoole Euroopa madalaimate näitajate seast. Gripi vastu vaktsineerimise peaksid kindlasti ette võtma kõik riskirühma kuuluvad inimesed — väikelapsed, eakad, kroonilisi haigusi põdevad inimesed ja kõik, kes nendega lähemalt kokku puutuvad. Tuleb arvestada, et gripp võib olla eluohtlik haigus ja parim viis selle eest ennast ja oma lähedasi kaitsta on vaktsineerimine. Seetõttu on soovitatav seda teha ka riskirühma mittekuuluvatel inimestel,“ soovitas proviisor.

Praegu vaktsineeritakse apteekides juba 12 Euroopa riigis, osades neist ka apteekrite poolt. Eestis viivad vaktsineerimistoimingut läbi tervishoiuteenuse osutajate juures töötavad vastavasisulise väljaõppe läbinud tervishoiutöötajad.

Vaktsineerida saab tänavu Tallinnas Solarise Apothekas, Viru Keskuse Apothekas, Järve Keskuse Apothekas, Stroomi Keskuse Apothekas, Rocca Al Mare Apothekas, Pelguranna Benu apteegis, Lasnamäe Tervisemaja Benu apteegis, Kristiine Keskuse Euroapteegis, Ülemiste Keskuse Südameapteegis, Magistrali Keskuse Südameapteegis, Lasnamäe Centrumi Südameapteegis ning Sõpruse Rumi Südameapteegis.

Väljaspool Tallinnat saab vaktsineerida Tartus Lõunakeskuse Rimi juures asuvas Apothekas, Eedeni Keskuse Apothekas, Tasku Keskuse Apothekas, Raekoja Apothekas, Pärnus Port Arturi Apothekas ja Pärnu Maksimarketi Südameapteegis, Rakveres Põhjakeskuse Apothekas ja Rakvere Maxima Südameapteegis, Jõhvis Narva maantee 3 asuvas Apothekas, Kuressaares Saare Selveri Südameapteegis ning Võrus Kagukeskuse Südameapteegis.

Vaktsineerimise kellaaegasid saab vaadata veebilehelt www.vaktsineeriapteegis.ee