Kõrge vererõhk: millised on riskitegurid, sümptomid ja mida selle puhul ette võtta?
Kõrget vererõhku ehk hüpertensiooni peetakse üheks kõige enam levinumaks krooniliseks haiguseks, millel võib olla geneetiline eelsoodumus, ent selle täpsed põhjused on seni veel teadmata. Kõrge vererõhk võib samuti olla ka kõrgvererõhktõve ehk hüpertoonia sümptomiks.
Püsivalt kõrge vererõhk koormab südant, kahjustab veresooni ja kiirendab seega veresoonte lupjumist.
Uuringute järgi kannatab kõrge vererõhu all vähemalt üks inimene kolmest, vähemalt pooltel kordadest inimene ise sellest teadlik ei ole. Kõrge vererõhk võib jääda aastateks märkamatuks. Püsivalt kõrge vererõhk võib kaasa tuua pöördumatuid tervisekahjustusi, kiirendades veresoonte lupjumist ja väsitades südant.
Paljud riskifaktorid on vältimatud, kuna tegemist on vananemisega, mille tõttu arterid kaotavad oma elastsuse, pärilik eelsoodumus (kui peres on juba esinenud kõrget vererõhku), uneapnoe või siis neeruhaigused.
Riskifaktorite seas, mida saab vältida, on aga meie eluviis, mille muutmine aitab piirata ja takistada kõrge vererõhu teket ning sellega kaasnevaid tüsistusi. Nendeks riskifaktoriteks on:
- liigne keedusoola tarbimine
- alkoholi tarbimine
- ülekaal
- stress ja pinge
- suitsetamine
- halvad toitumisharjumused
- Vähemalt ühel korral kümnest võib kõrge vererõhk kaasneda ka erinevate haigustega. Nende seas neeru-, südame- ja endokriinset osa puudutavad haigused.
Tekkida võivad järgmised kaebused:
- pea- ja kuklavalud
- nägemishäired
- pearinglus
- ninaverejooksud
- higistamine
- südamekloppimine
- närvilisus
- väsimustunne
- tasakaaluhäired
Kuidas ennetada ja alandada kõrget vererõhku?
Kuna sageli ei kaasne vererõhu tõusuga nähtavaid sümptomeid, siis ei ole seda lihtne diagnoosida ja haigus võib endast märku anda alles siis, kui sellega on kaasnenud tüsistused.
Vererõhu alandamiseks on vaja rohkem tähelepanu pöörata oma tervisele:
- Muuta igapäevaseid liikumisharjumusi, rakendades liikuvat eluviisi
- Alandades kehakaalu
- Vähendades keedusoola tarbimist
- Vähendades alkoholi tarbimist
- Piirates rasvase toidu söömist, lisades igapäevamenüüsse rohkem juur- ja puuvilju ning kiudainerikkaid toite
- Lõpetades suitsetamise
- Kindlasti tuleks konsulteerida arstiga sümptomite või probleemide esinemisel, et ära hoida ja ennetada kõrge vererõhuga kaasnevaid tüsistusi ja tervisehäired
Allikas: Kodused Lood