Miks peaksid inimesed, eriti istuva tööga, kõndima iga päev 10 000 sammu ja kuidas leida motivatsiooni sellega alustada ning harjuda?

Kõndimine on inimese peamine liikumise viis — regulaarne kõndimine aitab hoida meie keha tervena. Terve päev istuvas asendis töötades on iga tunni järel soovitatav veidi liigutada, lahkudes oma töökohalt ja näiteks tehes venitusharjutusi. Regulaarne kõndimine parandab enesetunnet ja tagab igapäevase vajaliku liikumise, isegi kui sel päeval polegi kavas muud füüsilist tegevust. Keha tervise hoidmiseks ei piisa siiski vaid mõnest sammust päevas.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on soovitatav päevas teha umbes 7500 sammu. Kuid uskumus 10 000 sammust päevas on rahva seas muutunud palju populaarsemaks. Ja mitte asjata! Nõnda soovitataksegi tervetel inimestel piisava liikumisaktiivsuse tagamiseks iga päev astuda 10 000 sammu ehk läbida 7 km. Miks mitte jääda keskmise normi juurde? Mida rohkem samme suudame iga päev astuda, seda tugevamaks ja tervemaks muutub meie keha.

Fitnessitreener Kārlis Vanags: „Inimkeha on loodud liikuma ja see toimib täisväärtuslikult ainult piisava hulga liigutuste korral. Kõndimine on universaalne liikumisviis, mis parandab kogu tugi- ja liikumiselundkonna tõhusat toimimist, sest selle käigus töötavad kogu keha lihased. Kõndimise ajal jaotub koormus ühtlaselt üle kogu keha — iga sammuga kandub koormus jalgadelt ülakehale ja kätele, sellepärast peaksid käed saama vabalt liikuda, mitte olema taskus või hoidma telefoni.

Telefoni kasutamisest päästab liikumisel nutikäevõru või -kell, mis salvestab iga päev astutud sammude arvu isegi siis, kui telefoni pole käepärast. Nii ei tundu 10 000 sammu üldse palju, sest osa koguneb juba kodus ringi liikudes, kuid kui telefon on laual või diivanil, siis jäävad need sammud fikseerimata. Samuti on paljudes nutikellades ja nende rakendustes erinevaid motiveerivaid elemente, mis innustavad kasutajaid kõndima 10 000 sammu mitte ainult kord nädalas, vaid iga päev.

„Ajal, mil veedame suurema osa ajast kodus, on eriti oluline pakkuda oma kehale füüsilist aktiivsust, sest see aitab kaitsta keha valu, ebamugavuse ja vigastuste eest, ning mis pole vähem oluline — annab positiivseid emotsioone ja energiat. Samuti parandame iga päev 10 000 sammu astudes oma vaimset tervist, vähendame stressi, parandame füüsilist vormi ning alandame riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, mille näitaja on Eestis üks Euroopa Liidu kõrgemaid.

Kõndimine sobib peaaegu kõigile — see ei vaja erivarustust, piisab mugavatest jalatsitest ja ilmastikule vastavast riietusest. Liikumisharjumuse tekkimise soodustamiseks ja enda motiveerimiseks võib alustada näiteks tööle ja tagasi kõndimisega, muuta jalutuskäigud koeraga pikemaks või võtta kõndimist kui iseendaga olemise aega, kuulates näiteks muusikat — kuni kõndimisest saabki igapäevaelu regulaarne lahutamatu osa,“ rõhutab K. Vanags.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid