4 peamist mälu mõjutavat tegurit on:

· unepuudus (öösel puhastub keha toksiinidest);

· vilets toitumine (liigne suhkur, veepuudus);

· istuv eluviis;

· stress.

Mälu on mõeldud kasutamiseks

Mida rohkem tegeled spordiga, õpid uusi asju või sooritad nt. ristsõnu, seda parem on ka aju ja mälu tervis. Aju aitab aktiivsena hoida mediteerimine, lugemine, käsitöö, loomadega tegelemine, nuputamismängud jne. Iga uue asja õppimine mingi aja tagant on alati kasulik.

Räägitakse, et Rooma keiser Julius Caesar ja Makedoonia keiser Aleksander olevat tundnud nägu- ja nimepidi kõiki oma sõjamehi. Neil mõlemal oli 30 000+ sõdurit..

Inimene õpib kogu elu

Aju koosneb 60% ulatuses rasvadest ja tänu sellele on pingelisel perioodil eriti oluline, et organismi rasvade tasakaalule rõhku pandaks. Meie esivanemate toidusedelis oli oomega-6 ja oomega-3 rasvhapete vahekord umbes 1:1, tänapäevases toiduvalikus aga on oomega-6 rasvhappeid rohkem kui oomega-3 rasvhappeid. See omakorda toetab kehas põletike teket. Hästi mõjuvad näiteks linaseemned, kanepiseemned, pähklid, mandlid, oliivõli ja avokaado. Iga päev võiksid kombineerida midagi neist oma menüüsse.

Millised ravimtaimed toetavad mälu?

· Rosmariin - kasutamise traditsioonid mälu parandava taimena ulatuvad Vana-Rooma aegadesse. (tarbida kuurina)

· Sidrunmeliss - ärevusvastane ja tujutõstev toime. Ideaalne tähelepanu parandamiseks ja ka hüperaktiivsuse vähendamiseks.

· Salvei - sissehingamine parandab meeleolu ja kognitiivseid võimeid.

· Rohemünt - tõstab tähelepanu ja keskendumisvõimet.

· Piparmünt - aitab paremini tähele panna ja meenutada.

· Mustikad (aga ka teised marjad) - tugevalt antioksüdatiivsed. Uuringud on kinnitanud, et mustikad suudavad suisa tagasi pöörata vananemisega seotud vaimset mandumist.

Mälu toetamise retsept:

1. Sidrunmeliss

2. Piparmünt

3. Rosmariin

Võta üks teelusikatäis kõiki taimi ja vala peale 2 tassi kuuma vett, lase tõmmata 10 minutit. Naudi!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid