Ära näksi, kui vaja ei ole: seitse nippi hilisõhtuste söögiisude trotsimiseks

 (1)
MARTINI-3
Pilt on illustreerivFoto: Andres Putting

Hiline õhtutund on söögiorgiateks ideaalne aeg. Selles on süüdi bioloogia. Viimased uuringud Oregoni ülikoolis näitavad, et ööpäevased rütmid on loodud selliselt, et iha magusate ja soolaste toitude järgi tekib just öösiti. Ka õhtul tohib süüa, kui välditakse ülesöömist, mis kipub juhtuma, kui meie tegevust juhib nälg. Järgnevalt tutvustame seitset sammu, mis aitavad hilisõhtuid meeldivamaks muuta.

Õige toitumine päeval

Tihti tähendab hilisõhtune isu seda, et su keha ootab vitamiine või mineraale, kuid selle asemel sööd hoopis karbohüdraate. Näiteks C-vitamiin kontrollib väidetavalt õiges koguses manustatuna meie söögiisu. Seetõttu tuleks päeva jooksul süüa võimalikult mitmekesiselt. Nii leidub õhtuks sinu organismis rikkalikult erinevaid tervislikke toitaineid, mistõttu väheneb isude tekkimise risk.

Asendustooted

Kes tunneb õhtuti vajadust mõne väga spetsiifilise toote järele nagu piparmündijäätis või konkreetse firma kartulikrõpsud, võib olla kindel, et tegu on psühholoogilise, mitte füsioloogilise vajadusega. Lahendusena soovitame süüa näiteks piparmündimaitselist närimiskummi, sest uuringud on näidanud, kuidas mentooli aroom vähendab isu.

Rohkem valku

Proteiini tasub süüa eriti hommikuti. Missouri ülikooli teadlased tegid kindlaks, et munast ja peekonist koosnev hommikusöök vähendas näksimist ülejäänud päeva jooksul. See aktiveeris aju tasustamispiirkonda rohkem, kui sama kalorihulka sisaldavate hommikuhelveste söömine.

Seotud lood:

Rohkem trenni

Inglismaal tehtud metaanalüüsist tuli ilmsiks, et üks lühike, kuid intensiivne treeningkord — 10-40 minutit — tugevdab neid aju piirkondi, mis vastuvad enesekontrolli eest. Põhjus: südame löögisageduse tõstmine kiirendab vereringlust ja hapnikku jõudmist aju prefrontaalsesse korteksisse, mis juhib otsustusvõimet.

Jooksjatel on rohkem õnne. Hiljuti tehtud uuringust selgus, et tunnise jooksutrenni läbinud meeste ajutegevus oli nõrk, kui neile näidati pilte kaloririkastest toitudest. Samas reageeris nende meeste aju aktiivselt madala kalorisisaldusega toitude peale.

Arenda närvirakke

Tekita toidu ja isu vahele mentaalne distants, et saaksid eelnevalt sisemonoloogi pidada. Ütle endale, et isu näol on tegu pelga mõttevirvendusega ja kujuta ette, et astud toidu juurest eemale. Kahesekundiline paus vähendab isu, sest sa mõistad, et toitu pole vaja nüüd ja kohe süüa.

Madala glükeemilise sisaldusega õhtusöök

Söö pasta asemel õhtusöögiks kana juurviljadega, sest selle glükeemiline indeks on väiksem. Kõrge glükeemilise indeksiga tooted suurendavad ajutegevust neis piirkondades, mis põhjustavad hilist söögiisu.

Varakult magama

Lemmikfilmi pärast hiliste õhtutundideni üleval olles lööd sassi ööpäevase elurütmi. Uuringud on näidanud, et unisus tekitab ka isu. Maga iga päev vähemalt 7 tundi ning katsu voodisse minna regulaarsetel aegadel.

Allikas: http://www.menshealth.com/