Lihtne tõde, mis siiani kordamist vajab: kui tahad alla võtta, siis pea söömise-joomisega piiri!

 (11)
Pitsatest
Pilt on illustreerivFoto: Ilmar Saabas

Spordiklubide treenerid ütlevad, et neil on kaks „kõrghooaega“, mil trennis käimisega alustatakse — aasta alguses, et täita uusaastalubadus ning kevadel, mil tahetakse kiiresti rannavormi saada. DanceAct Tantsustuudio asutaja ja treeneri Georg Kodusaare sõnul tuleks aga liikumine ja söömine aastaringselt omavahel tasakaalus hoida. Mõlemaga ei tohi liialdada, siis on põhjust ka tulemusi oodata. Uurisime Georgi käest, millist trenni tuleks kaalualandamiseks eelistada ja millele söögi-joogi valikute puhul tähelepanu pöörata.

Kui inimene soovib kaalust alla võtta, siis kumb on kaalulangetamisel olulisem, kas toitumine või trenn?

Mõlemad on olulised, aga tuleb jälgida, et need balansis oleksid. Kindlasti ei tohi nälgima hakata, sest siis läheb keha säästurežiimile ja kaalu kaotamise asemel hakkad hoopis juurde võtma. Mina soovitan päeva alustada muna või omletiga ning sinna juurde süüa näiteks täisteraleiba. Paljukiidetud puder ei ole minu arvates hea hommikusöök, kuna sisaldab liiga palju kaloreid ja tekitab ebameeldiva täiskõhutunde. Ma tõesti ei mõista eestlaste pudruhullust, on oluliselt paremaid hommikusööke, mis sulle mõnusa energialaengu annavad. Teine oluline viga, mida tihti tehakse on liigsöömine. Iga toidukorraga ei pea ennast kurguni täis sööma, piisab palju vähemast. Ja siinkohal ei pea ma silmas nälgimist, vaid mõõdukat söömist. See on kindlasti üks võtmetegur kaalulangetamisel.

Seotud lood:

Ütlesid, et kaalulangetamisel on ka trenn oluline. Milline neist kõige tõhusam on?

Eelkõige aeroobne treening ning tantsutreenerina soovitan ma kindlasti tantsimist. See on kõige mõnusama emotsionaalse laenguga trenn, kuna hea muusika tekitab omakorda hea enesetunde. Sobivad ka kõndimine, sörkjooks ja ujumine. Kõik trennid, mis on mõõduka pulsiga ja mis põletavad rasva. Kui inimesel on ikka ülekaal, siis ei tasuks kohe minna bodypump'i, sest siis kasvatad sa rasvakihi alla lihase. Enne tuleks ikka rasvast lahti saada ja alles siis lihast kasvatama hakata. Paljud inimesed tormavad esmalt jõusaali rühkima ja kulutavad seal palju mõttetut aega, sest nad treenivad valesti ja ei kuluta rasva.

Kui tihti tuleks trenni teha, et see kaalulangusele mõjuks?

See on väga individuaalne, mina teen trenni 2-3 korda nädalas ja üldiselt peaks see enamusele sobima ja ka tulemusi näitama. Vähemast ei ole ka kasu, aga päris hulluks ei tasuks siiski minna. Väga vähestele sobib 6 korda nädalas trenni teha, pigem tekib siis kiire tüdimus ja trennis käimine jäetakse hoopis ära. Tihti tuuakse vabanduseks töö ja suur väsimus, see on täiesti tüüpiline ja mõttetu vabandus. Ma olen pidevalt väsinud, sest ma olen aktiivne inimene ja elan kiiret elu. Seetõttu on trenn mulle ainult abiks, kuna aitab energiat taastada ja kiirele tempole vastu pidada.

Mida trennis jooma peaks?

Üldiselt soovitan ma trennis vett juua ja peamiselt teen ma ka ise seda. Samas on trenne, kus ma valin vee asemel hoopis Coca-Cola, kuna see annab mulle juurde vajalikku energiat. Ma ei ütle, et igas trennis tuleks karastusjooke juua, kaugel sellest. Kuid vahest on nad vägagi õigel kohal, eelkõige siis kui energiat vähe on. Sama kehtib ka spordijookide puhul. Nende tarbimine on väga raskete ja energiat kulutavate trennide puhul igati õigustatud, aga see ei tohiks olla igapäevane harjumus.

Aga kas karastusjoogid kehakaalule ei mõju halvasti?

Kui neid mõõdukalt tarbida, siis kindlasti mitte. Oluline on tarbitud kalorid ka ära kulutada. Minu arvates ongi inimeste suurim viga see, et nad lähevad kõigega liiale. Süüakse liiga suuri portsjone, juuakse liiga palju kaloritega jooke ja ka trennist satutakse tihti sõltuvusse. Kui hoida kõik mõnusas tasakaalus — söömine, joomine ja trenn, siis võib omale üldiselt kõike lubada. Mulle meeldib hästi süüa, aga ma ei söö ennast kunagi pilgeni täis. Mulle meeldib juua näiteks Coca-Colat, eelistan alati suhkruvabale variandile suhkruga toodet, kuna saan sellest energiat, aga ma ei joo seda liitrite kaupa ja mulle meeldib trenni teha ning hoida kõik kalorid kontrolli all. Tarbin harva ka energiajooke ja ma ei leia, et need mulle kahjulikud on. Kehal on vahest vaja kiiret energialaengut ja energiajookidest selle ma ka saan. Siinkohal ei kiida ma üldse heaks energiajookidega liialdamist, pool liitrit korraga ära juua on ilmselgelt liiga palju. Kui mul endal energiajoogi soov tekib, siis piirdun alati 0,33l purgiga ja kindlasti mitte iga päev ega isegi mitte iga nädal.