Rasvaimu müüdid ja tegelikkus: mida see protseduur endast kujutab ja milline on selle mõju sinu kehale?


kehakaal
Pilt on illustreerivFoto: Scanpix, Sanpix

Kas oled kunagi kaalunud rasvaimu protseduuri, aga oled ikka kahtlema hakanud, sest oled selle protseduuri kohta palju vastukäivat infot kuulnud? Tegelikult on see protseduur hõlpsasti lahti seletatav ja lisaks saad ka ise palju ära teha, et tulemused parimad oleks. Protseduuri spetsiifikat selgitab 25-aastase kogemusega ilu- ja plastilise kirurgia kliinik Christinas Clinic.

Müüt number 1: rasv tuleb pärast rasvaimu tagasi

Vaatame lähemalt, kuidas käitub inimese keha pärast rasvaimu.

Mida teeb rasvaimu rasvarakkudega?

Rasvarakkude arv kehas on eluaja jooksul muutumatu. Rasvarakud võivad küll suureneda ja väheneda, kuid see toimub alati ühtlaselt üle keha. See tähendab, et näiteks jämedam kõhupiirkond jääb proportsionaalselt suuremaks, hoolimata sellest kui palju inimene end treenib.

Et lokaalselt kuhjunud rasvast ja soovimatutest proportsioonidest lõplikult vabaks saada, ei aita muu kui rasvarakkude kirurgiline eemaldamine. Kord eemaldatud rasvarakk ei tule enam kunagi tagasi. See aga ei tähenda, et keha enam kaalust juurde ei saa võtta.

2kg kaalutõus versus 2kg kõhurasva

Meie kehad on harjunud olema konstantsed: teatud temperatuuri, veesisalduse ja massisisaldusega. Seda kutsutakse keha sättepunktiks (set point). Kui sättepunkti äkiliselt muuta näiteks rasvaimu abil, saab keha signaali, et midagi on valesti. Olukorra parandamiseks hakkab keha kiiresti rasva taastootma. See rasv koguneb nüüd allesjäänud rakkudesse ja ühtlaselt üle keha.

Seotud lood:

On suur vahe, kas patsiendil on 2kg lisarasva (ehk u 2 piimakki) ainult kõhul või on toimunud 2kilogrammine ühtlane kaalutõus. Kaotades suure massi ühest piirkonnast on efekt hetkega märgatav. Samas võttes see tagasi ühtlaselt üle keha, ei panda seda üldjuhul tähelegi.

Muidugi on hea tööga võimalik saavutada olukord, kus kaalutõusu ei kaasnegi.

Kuidas vältida rasva taastootmist?

Öeldakse, et uue sättepunkti fikseerimiseks läheb aega vähemalt pool aastat. See seletab, miks on kaalust alla võttes raske uut kaalu säilitada. Tegelikult ei olegi vahet, kas võtta aeglaselt alla ja lasta kehal kaaluga harjuda või võtta alla kiiresti ning seejärel kaalu säilitada. Igal juhul vajame vähemalt poolt aastat tööd uue kaalu hoidmiseks.

Selleks, et keha rasvasisaldus ei tõuseks, tuleb vältida igasuguste rasvade söömist. Sinna hulka kuuluvad nii head kui halvad rasvad, küllastunud ja küllastamata rasvad ning isegi salatiõlid. Need, kes ei suuda kaalunumbrit hoida, saavad uued proportsioonid. Need, kes suudavad, saavad lisaks ka väiksema kaalunumbri.

Müüt number 2: rasvaimust taastumine on valulik

Veel üks levinud müüt rasvaimu kohta räägib, et operatsioonist taastumine on pikk ja valulik protsess, millega kaasneb hulganisti sinikaid. Seletame artiklis, miks kaasaegse aparaadiga tehtud operatsiooniga selliseid probleeme ei kaasne.

Manuaalne rasvaimu rikub veresooni

Rasvaimuaparaate võib laias laastus jaotada kaheks: need, mis lõhuvad rasvkude manuaalselt ja need, mille kanüüli liikumine on automatiseeritud. Vanemate aparaatide puhul on alati tegemist kanüüli manuaalse liigutamisega. Protsessi käigus lükkab kirurg kanüüli rasvaimu vajavasse piirkonda ja liigutab seda oma käega edasi-tagasi.

Selline jõuline tegevus rikub veresooni, mis põhjustab ka kardetud hematoomide tekke ja valuliku paranemise. Manuaalse kanüüliga kaasneb veel üks mure: liigutades kanüüli edasi-tagasi ei suuda kirurg ühe tõukega piisavalt suurel alal töötada. Mida rohkem tõukeid — seda valusam on jällegi taastumine.

Mis teeb rasvaimumasina heaks?

Uuemat tüüpi rasvaimuaparaadid töötavad motoriseeritud kanüüliga, kuid neid on Eesti turule veel vähe jõudnud. Üks näide sellest on EvaSP6, mille kanüül teeb nutatsiooni liigutusi: pöörleb ja vibreerib samaaegselt. Kui naha alla viia spetsiaalne lahus, muudab selline kanüüli liikumine rasva ühtlaseks lahtiseks massiks. Nii ei pea kirurg rasva eemaldamiseks lisaliigutusi tegema.

Erinevalt kirurgist, kes oma tööpõldu ei näe, töötab mootoriga kanüül õrnalt. Sattudes tugevama koe — veresoone või sidekoe — vastu, jääb ta seisma. Kanüül jätkab taas oma tööd alles siis, kui see satub uuesti pehmesse rasvkoesse. Seda nimetatakse traumakaitseks, mis on patsiendi ohutuse seisukohast ülioluline.

Oma kirurgilt tasub alati uurida, kuidas rasvaimu teostatakse: kas manuaalse või automatiseeritud kanüüliga. Moodsa aparaadiga tehtud rasvaimust taastumine on muutunud kiireks ja valutuks. Heade tervisenäitajate juures võib selle kasvõi möödaminnes ära teha.

Allikas: Christinas Clinic