Unistad kaunimast figuurist? Jagame häid nippe üle 40aastasele algajale treenijale


Unistad kaunimast figuurist? Jagame häid nippe üle 40aastasele algajale treenijale
Foto: Zac Ong/Unsplash

Jelena Bondarchuk on harrastussportlane, kes hakkas spordiga tegelema hilja — 40 eluaastat oli selleks ajaks juba täitunud. Ta pani kirja tähelepanekud, millest võib kasu olla nendel, kes soovivad samas eas tõsisemalt spordiga tegelema hakata.

Spordiga tegelemist alustasin tõepoolest alles siis, kui olin 40aastane. Just alustasin, sest varem ei osanud ma ujuda, suusatada, maanteerattaga sõita ega joosta. Olen nõus, et jooksuks ja rattasõiduks ei olegi midagi erilist vaja, kuid mul ei olnud varem üldse füüsilist koormust ja seetõttu oligi algus raske. Tegin pereliikmete abil suurt tööd ja nüüd saan sportimist nautida.

Mõne uue alaga alustades tegin palju vigu. Seetõttu panen kirja mõned nõuanded, millest võiks abi olla nendel, kes soovivad täiskasvanuna sportimisega algust teha, nagu mina. Rõõmustan, kui kasvõi ühel inimesel on nõuannetest kasu. Loodan, et need nipid teevad mõnegi algaja tee lihtsamaks ja rahulikumaks. Kuna kõige rohkem tegelen triatloniga, siis toon eraldi välja selle ala nõuanded.

Üldised nõuanded

  • Ära kiirusta. Alusta rahulikult ja väikese koormusega.
  • Regulaarsus! Kui soovid spordiga tegeleda, siis tee regulaarselt trenni.
  • Õpi ja paranda alati tehnikat nii ujumises, suusatamises, rattasõidus kui ka jooksus. Kui teed alasid tehniliselt õigesti, siis säästad energiat ja jaksad distantsi lõpuni teha. Ära unusta, et õppida ei ole kunagi hilja.
  • Käi spordiarstil, tee analüüse, kontrolli vitamiinide ja mineraalide sisaldust organismis. Küsi, kas võid spordiga tegeleda ja millise koormusega.
  • Võimalusel käi spordiarsti juures igal aastal. Ta peab silma peal, millise koormusega võid ohutult treenida.
  • Kui oled kindlalt otsustanud spordiga tegeleda, siis soeta kohe kvaliteetne varustus, eriti mis puudutab jooksutosse, suuski-suusasaapaid, rulluiske ja jalgratast. Hea varustus teeb trennid ja võistlused kergemaks. Näiteks kehvas korras jalgrattaga sõita on väsitav ja ebamugav.
  • Mine trenni hea tujuga ja heas vormis. Kui tunned väsimust või kui enesetunne on halb, siis tee paus ja puhka. Alusta taas trenniga siis, kui tunned end hästi.
  • Unel on hea enesetunde saavutamisel oluline roll ja korralik uni annab jõudu treenida. Magada on vaja vähemalt 8 tundi. Sa võid vajada ka vähem und, kuid kindlasti maga vähemalt 6 tundi.

Veel nõuandeid leiad ajakirja Sport veebist.