Kui inimene on siiski nakatunud ja avalduvad esmased sümptomid, on köha ja kibeda kurgu jaoks head eukalüpti ja teiste eeterlike õlide segust saadud kapslid. “Ravim desinfitseerib hingamisteid ja sobib paljudele, näiteks ka diabeetikutele ja rasedatele, kuna puuduvad teiste ravimitega koostoimed,” selgitab Lehari ning lisab, et osad kapslid sobivad ka alates 3. eluaastast.
Algavale haigusele annavad leevendust ka kuumalt tarbitavad gripiteed. “Gripitees sisalduv paratsetamool vähendab valu ja palavikku, C-vitamiin aitab organismi tugevdada ning pseudoefedriin teeb nina lahti. See kõik aitab enesetunnet parandada, kuid kindlasti tuleb jälgida maksimaalseid tarbitavaid koguseid ning mitte tarvitada seda üle nädala, muidu vähendatakse enda organismi vastupanuvõimet,” rõhutab Lehari.
Gripiteed alla 12-aastastele lastele ei sobi. “Kui laps haigestub, siis palaviku ja valu vastu saab abi lastele mõeldud paratsetamooli või ibuprofeeni sisaldavatest siirupitest või närimiskapslitest,” selgitab Lehari.
Nina loputamiseks soovitab apteeker meresoolalahust, mis loputab limaskestadelt välja viirustekitajad ja allergeenid ning ühtlasi niisutab ka nina, aidates ninal korralikult oma tööd teha. Meresoolalahust võib kasutada juba imikutel alates 3. elukuust.
Palaviku kindlakstegemiseks peaks kodus olema kindlasti ka töökorras kraadiklaas. “Üha populaarsemad on infrapuna termomeetrid, millega saab kehatemperatuuri mõõta ilma nahaga otsest kontakti omamata,” selgitab Lehari.
Apteeker rõhutab, et viirushaiguste korral tuleks kindlasti jääda koju ja vältida kontakti teiste inimestega, et ravida end terveks ja vältida teiste nakatumist. “Kui tekivad ägedad sümptomid ja tekivad probleemid hingamisega, tuleks võtta ühendust arstiga või kutsuda kiirabi,” räägib Lehari.