Ülal kirjeldatud olukord on tuttav paljudele lapsevanematele.
„Inimese peatäi (Pediculus humanus capitis) on umbes seesamiseemne suurune pisike verd imev parasiit, kes elab vaid inimese peas juustega kaetud alal. Kui peatäid on pruunikat värvi, siis nende tingud on valkjad või kollakad ning umbes kolm korda väiksemad,“ õpetab Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili, kuidas täisid ära tunda.
Proviisor selgitab, et täidega nakatumise järel hakkab peanahk kergelt sügelema. Sügeluse põhjuseks on allergia täi väljaheite vastu. Täidele võib viidata ka tekkiv punetav lööve.
Nakkuse võib saada igaüks, olenemata soost ja vanusest ning levinud uskumus, nagu täid tekiksid mustusest, on väär. Koduloomad täisid ei levita. Täid ei hüppa ega lenda. Enamasti levivad nad pea-pea kontaktil. „Täi-tõvesse nakatuvad sagedamini just 3-11 aastased lasteaia- ja koolilapsed, eriti tüdrukud, kes jagavad üksteise kamme, rätikuid, patsikumme ja mütse,“ nendib apteeker, ent vastiku tegelase võib saada ka bussis istudes ja pea toetamisel vastu istet.
Täide enamlevinud piirkonnaks on kõrvade tagused ning juuksepiir kukla piirkonnas. Hoolikal vaatlusel võib täisid näha peanahal ning juuksejuure lähedal. Kaela- ja kõrvataguste piirkonda muneb täi munad.
Peatäi eluiga on kuni 40 päeva. Parasiit võib muneda elu jooksul kuni 300 muna ehk tingu ning muna areng kestab ligikaudu nädala. Täid säilivad väliskeskkonnas kuni 2 päeva, tingud aga kuni kaks nädalat. Ilma toiduta ei suuda täi elada kauem kui 24 tundi. Surmav on talle temperatuur alla 22 ja üle 44 kraadi.
Kuidas saada täidest lahti?
Täidega saab võidelda mitmesuguste vahendite, nagu täidevastaste šampoonide, lahuste ja aerosoolidega. Näiteks on apteekides täitõrje šampoone, millega pestes jääb juustesse putukale vastumeelne lõhn. Seda on mõistlik kasutada, kui lastekollektiivis levivad täid, aga oma laps on nuhtlusest veel puutumata.
„Pärast ravimi mahaloputamist tuleb niisked juuksed õhukeste salkude kaupa läbi kammida peenepiilise täikammiga,“ õpetab proviisor, kuidas juustest eemaldada nii surnud täid kui tingud. Lisaks saab juukseid läbi kammides kontrollida ega juustesse pole ravi järel jäänud elavaid täisid. Pead on mõistlik kammida kummargil heleda paberi kohal, kuhu täid ja tingud kukuvad. Proviisor soovitab 7–10 päeva pärast raviprotseduuri korrata. „Teise täitõrjega saavad surma vahepeal allesjäänud, munadest kooruda võinud noored täid,“ selgitab ta. Kui täidega on nakatunud üks pereliige, tuleks üle kontrollida ka teised.