Emakakaelavähi sümptomid, mida ükski naine ei tohiks eirata

 (2)
Emakakaelavähi sümptomid, mida ükski naine ei tohiks eirata
Foto: Panthermedia/Scanpix

Võimalik, et oled kuulnud, et emakakaelavähki nimetatakse ka “vaikseks tapjaks” ja selleks on väga hea põhjus — sel haigusel pole nii palju äratuntavaid sümptomeid nagu näiteks rinna- või nahavähil. Mõned aga siiski on.

“Emakakaelavähi puhul esineb mitmeid sümptomeid, aga need pole väga spetsiifilised,” ütleb günekoloog Shannon Westin. “Neid on lihtne alahinnata.” Kahjuks võimaldab aga sümptomite eiramine haigusel salaja edasi areneda muutes selle hilisema ravi keerulisemaks.

Milliseid sümptomeid peaksid tähele panema?

Sinus võiks kahtlust äratada valu alakõhus, iiveldustunne, täiskõhutunne, mis tekib varem kui tavaliselt ja ka see, kui sa pole suuteline sööma nii palju kui tavaliselt. Sel juhul võiks kahtlust äratada ka see, et su püksid on jäänud väikseks, sest kõht on kahtlaselt punnis. Pidev urineerimine, kõhukinnisus, muutused menstruatsiooniga, valulik vahekord ja kõrvetised võivad ka viidata emakakaelavähile.

Loomulikult ei tähenda, et mõni ülalnimetatud sümptomitest kohe selgelt ütleb, et sul ongi vähk, aga enda järjepidev jälgimine ja tervisekontroll on väga olulised. Kui mõni neist sümptomitest on kestnud juba rohkem kui kaks nädalat, on aeg pöörduda arsti poole — see võib päästa sinu elu!

Allikas: Women’s Health