Kas julged lugeda? Nende tunnuste järgi saad aru, et tarbid liiga palju alkoholi

 (28)
Septembris ei joo!
Kas julged lugeda? Nende tunnuste järgi saad aru, et tarbid liiga palju alkoholi
Pilt on illustreerivPanthermedia, Scanpix

Valmistudes kaineks septembriks avaldame sarja alkoholiteemalisi artikleid. Täna tuleb juttu sellest, kuidas ära tunda, et tarbid liiga palju alkoholi.

Kõik teavad, et liigne alkoholi tarvitamine on oht nii füüsilisele kui vaimsele tervisele. Millised on aga esimesed konkreetsed märgid, mis näitavad, et jood liiga palju või liiga tihti?

Kehakaal hakkab justkui mitte millestki kerkima. Alkohol on väga energiarikas — 1 gramm puhast alkoholi annab 7 kcal. Kuid lisaks alkoholile sisaldub paljudes jookides ka rohkelt suhkruid ning tulemuseks ongi kaloripomm, mis ei anna aga üldse organismile vajalikke toitaineid. Kui täiskasvanud naise keskmine energiavajadus ööpäevas on 2000 kcal, siis kahe õlle ärajoomisel on kaetud juba veerand energiavajadusest. Üks õlu on võrdväärne ühe hamburgeri või hotdogi ärasöömisega! Arvuta kui palju kaloreid on sinu joogis — SIIN!

Nahk on elutu või punetab kergesti. Alkohol viib kehast välja vee, ja pikapeale koos veega ka vitamiinid ja mineraalid. Liigne alkoholitarvitamine paneb ka näo ja silmad punetama ning tekitab paistetust nii näos kui kõhus. Pikaajalise alkoholi liigtarvitamise järel muutub nägu (eriti nina ja põskede piirkond) järjest punasemaks, silmad paistetavad kergemini ja välimus vananeb kiiresti.

Seotud lood:

Oled pidevalt väsinud. Liigne alkoholi tarvitamine häirib meie immuunsüsteemi ning koos alkoholist tingitud halva unega võib tulemuseks olla pidev nõrkus. Nimelt häirib alkohol unetsükleid, takistades väljapuhkamist. Joobes inimesel jäävad ära sügavale unele eelnevad esimesed unefaasid ning väheneb REM-une aeg, mille ajal toimub õpitu kinnistumine, mõtete ja mälestuste korrastamine, inimene tunneb end ärgates värske ja puhanuna.

Oled pidevalt ärevil ja stressis. Alkohol on depressant, mis rikub ajukeemia tasakaalu ning seeläbi mõjutab seda, mida me mõtleme, tunneme ja teeme. Kui esimene klaas mõjub lõdvestavalt, siis iga järgmisega ärevus ja stress hoopis kasvavad. Igapäevaste pingete leevendamiseks on hoopis paremaid ja tervislikumaid variante — tee hoopis üks jooksuring või võta üks kosutav kuum vann!

Eksperdid soovitavad naistel mitte ületada rohkem kui kaks alkoholiühikut päevas. Kaks alkoholiühikut on näiteks peaaegu kaks pokaali veini, ligi pool liitrit lahjat õlut või poolteist pitsi kanget alkoholi. Igasse nädalasse peaks jätma ka vähemalt kolm alkoholivaba päeva.

Oma alkoholi tarvitamise harjumusi saad analüüsida tehes AUDIT testi — SIIN!

Kampaania “Septembris ei joo!” kohta loe rohkem SIIT!