Heal või ka mitte nii väga heal lapsel on mitu nime. Ootamatult tekkinud armitriibustikke ehk striiasid nahal nimetatakse rasedusarmideks (sest väga sageli ilmuvad need raseduse ajal) või venitusarmideks (sest nende tekkepõhjus on seotud naha kiire venimisega). “Kuid neid ei esine ainult rasedatel ja ainult naistel,” kinnitab kosmeetik Pille Moosaar. Tõsi, naistel kohtab striiasid meditsiinilise statistika kohaselt kuni kuus korda enam kui meestel.
Kodutohtri juunikuu teemad:
* Kas hõbe on tervisele kasulik?

* Jalad suveks tasuta trenni

* Naise tervisekontroll

* Mehe tervis ja testosteroon

* Miks kaal kiiresti tõuseb?

* Armas ja armutu päike

* Paindlik taimetoitlus ka lihasööjale

* Mis on mikroelud?

* Millal otsida hingeabi

* Kiudained seedimisele ja südamele

* Kas venitusarmidest on võimalik vabaneda?

* Kiirjuhendid lapsevanemale:

põnni viha, hirm ja uni

Kui keha muutub kiiresti

Venitusarmid ehk striiad on läbi kõikide nahakihtide kulgevad armid, mis tekivad nahale elastsust andvate kollageeni- ja elastiinikiudude liigsest venimisest ja lõpuks nende katkemisest. Sellistel naha taluvust proovile panevatel kehalistel muutustel võib olla mitmeid põhjusi. Näiteks lapseootuse ajal suurenev ja muutuv keha. “Paljudel naistel tekivad venitusarmid küll raseduse ajal, kuid põhjuseks pole mitte ainult naha venimine keha suurenemise tõttu, vaid ka sel ajal toimuvad hormonaalsed muutused. Vaatamata sellele, et naistele on looduse poolt antud elastsem nahk — kuna naised kannavad ju lapsi — , on neil ka hormonaalsed kõikumised suuremad,” ütleb kosmeetik.

Väga sageli ilmuvad esimesed venitusarmid juba puberteedieas — nii tüdrukutel kui ka poistel — , kui keha hakkab kiiresti kasvama ja arenema ning teiseneb hormonaalne foon. Naha elastsus ei jõua alati niisugustele muutustele järele.

Venitusarmidega puutuvad pahatihti kokku ka inimesed, kes kaalus kiiresti juurde või alla võtavad. Põhjus ei peagi olema iga kord liigse pekikihi lisandumine. “Näiteks atleetvõimlejad, kes tahavad ennast kiiresti võistlusvormi ajada ja kasvatavad lihaseid, võivad endale nahasse striiad saada.”

Geenid ja kihistused

Venitusarmid ei teki kehale juhuslikult — need ilmuvad eeskätt kohtadesse, kus nahk on venituse suhtes vähem vastupidav ning kus paikneb naha ja lihase vahel rohkem rasvkudet — kõhule, rindadele, puusadele, tuharatele, käsivartele. “Muidugi rinnad koosnevadki suuremas osas rasvkoest. Ja kui rinnad suurenevad näiteks raseduse ajal ja venitavad nahka juba varakult, siis tekivad striiad kergesti ka juhul, kui naine muidu kaalus eriti palju juurde ei võta,” märgib kosmeetik.

Naistel ja meestel paiknevad venitusarmid erinevates piirkondades — kui lapseootaja saab striiad sageli kõhule, rindadele, puusadele ja reite sisekülgedele, siis meestel tekivad need tihemini selja nimmeosale ja reite välimistele külgedele. Muide, meestel esineb rohkem horisontaalseid venitusarme, mis seotud ilmselt kiire pikkusesse kasvamisega.

Samas ei ole striiad sugugi mitte igaühe probleem. “Otsustav on eelsoodumus — milline nahk sulle pärilikult sündides kaasa on antud, kui elastne on nahas paiknev elastiini-kollageeni võrgustik,” ütleb kosmeetik.

Venitusarme võib põhjustada mõnikord ka hormonaalne ravi, sest teatud ravimid (glükokortikoidsteroidid, steroidkreemid jne) mõjutavad hormonaalset tasakaalu ja muudavad seeläbi naha elastsust. Sarnane toime võib olla suurenenud hormoonide, nt hormonaalsete rasestumisvastaste ravimite tarbimisel.

“Ei maksa ka unustada, et liigne päikesekiirgus kahjustab nahka ja selle elastsust,” lisab Pille Moosaar.

Mida venitusarmidega ette võtta ja kuidas neist vabaneda, loe edasi Kodutohtri juulikuu numbrist.