Millist päevituskreemi kasutada ülitundlikkuse või allergia puhul?


Millist päevituskreemi kasutada ülitundlikkuse või allergia puhul?
Foto on illustreerivPanthermedia/Scanpix

Seda teab igaüks, et päikeselisel päeval randa minnes tuleb kasutada SPF-päikesekaitsekreemi. Kui palju aga teatakse sisetingimustes päevitamisest ja seal pakutavate päikesekreemide kasutamise vajalikkusest? Eriti kui on teada ülitundlikkus teatud kreemi koostisainete suhtes. Räägime võimalikust allergiast päevituskreemide kasutamisel.

Päevituskreemid ei kaitse, vaid hooldavad nahka
Paraku on levinud valearusaam, nagu oleks sarnaselt rannas SPF-kreemide kasutamisele ka sisetingimustes päevitamisel kreemidel naha kaitsefunktsioon.

Erinevalt SPF-päikesekaitsekreemidest on aga päevituskreemidel eeskätt niisutav ülesanne. Neis sisalduvad niisutajad tekitavad ajutise kaitsebarjääri kahjustatud naha kõige pindmisele kihile, andes sellele aega taastumiseks. Kreemid parandavad naha kaitsebarjääri, vähendavad vedelikukadu läbi kahjustunud naha, taastavad rakkudevahelised lipiidid, mis tõmbavad külge, hoiavad ja jaotavad niiskust epidermises, ning muudavad naha väljanägemiselt siledamaks, pehmemaks ja tervemaks.

Enamus salongides saadaolevaid niisutajaid sisaldavad vett ja õli, kuid neisse lisatakse ka muid ained, mis aitavad niisutavaid omadusi parandada ja naha paranemist kiirendada või hoopis ühtlast, kaunist ja parimat päevitustulemust saavutada. Valik on väga lai, muu hulgas pakutakse kreeme, mis sobivad allergikutele.

Seotud lood:

Kas ja kuidas on võimalik allergiat ennetada?
Esmalt tuleb teha vahet ärritusel ja allergial. Kui päevituskreemi nahale pannes tekib reaktsioon kohe (punetus, villid, sügelus, kitsusetunne vms), siis on tavaliselt tegemist ärritusega. Allergia (sügelus, punetus, ketendus, turse, lõhed, koorikud) tekib seevastu aeglaselt, nädalate, vahel isegi aastatega.

Inimesed, kes teavad, millisele ainele on organism ülitundlik, soovitame enne päevituskreemi ostmist proovida tootenäidist. Punetus ei pruugi tekkida nahale kohe, vaid alles kolmandal-neljandal päevituskorral. Parim koht tundlikkust proovida on käe siseküljel või kõrvade ümbruses.

Päikesesalongides pakutavates päevituskreemid üldjuhul allergilisi rektsioone ei tekita, ent väga tundlikul ja allergilisel nahal võib ärritus olla tingitud lõhnaainest, pähkliõlist, kanepiseemneõlist ja/või gluteenist. Samal ajal ei saa öelda, et kui teatud aineid vältida, ei teki kunagi allergiat.

Teisalt on mainitud komponentidel kreemides kasutamisel palju häid omadusi. Näiteks kasutatakse pähkliõlidest päevituskreemides laialdaselt mandli-, kukui- ja makadaamiapähkliõli. Looduslike vitamiinide komplektsis on need ühed parimad kuiva naha niisutajad ning vananeva naha noorendajad.

Kanepiseemneõli on jällegi populaarne koostisaine erinevates kosmeetikatoodetes, kuna parandab, ravib ja hellitab nahka, seob niiskust ning annab lahingu naha vananemiseilmingutele. Gluteeni esineb esineb päevituskreemides looduslikes komponentides, mis nahaga kokkupuutel mingeid allergilisi reaktsioone ei tekita. Küll aga võivad osutuda ohtlikuks suhu sattumisel ja alla neelamisel.

Kui inimene teab, et tal on allergia pähkli-, kanepiseemneõli ekstraktide või gluteeni suhtes, võiksid nad eelistada päevitussalongides müüdavaid lõhnaaine-, pähkli-, kanepiseemne ja gluteenivabu kreeme või hüpoallergilisi tooteid.

Tooteid vaata lähemalt SIIT!