Naistearst: Eesti väljakutse on see, kuidas panna 30-40aastased inimesed mõistma HIVi-ohtu

 (7)
Apteekides nüüd müügil kodune HIV kiirtest!
Hiv kiirtestimine Tallinnas
FOTO: Marko Mumm

Esimene detsember on ülemaailmne AIDSi vastu võitlemise päev. AIDSi vastu võitlemise päeva pressikonverentsil ütles naistearst Mairi Kaha, et naistearstid testivad patsiente HIV vastu peaaegu sama palju kui infektsionistid. Mairi Kaha sõnul on oluline, et epideemia peatamiseks oleks võimalikult palju testimisvõimalusi — et kõik leiaksid endale sobiva viisi. Eesti riigi jaoks on oluline saada testime praegused 30-40aastased inimesed.

„Naistearstide juhendites on sees tegelikult, et alati tuleb testida patsiente ka HIV vastu,“ ütles AIDSI vastu võitlemise päeva pressikonverentsil Eesti Seksuaaltervise liidu juhatuse liige ja Seksuaaltervise Kliiniku juhataja naistearst Dr Mairi Kaha. „Näiteks testime me kõiki rasedaid kohe esimesel trimestril raseduse ajal. Ei ole minul vastuvõtul tekkinud olukorda, et keegi ei soovi HIV testi teha!“

„Naistearstid teevad patsientidele HIV teste päris palju. Testima peavad naistearstid ka näiteks patsiente, kes tulevad meie juurde seksuaalvägivalla ohvritena, samuti testitakse HIV suhtes haiglates neid, kes tulevad kirurgilisele protseduurile,“ rääkis Mairi Kaha. „Kuna minu põhitöö on noortega, alla 24aastaste inimestega, siis minu jaoks on oluline, et HIV esmajuhtude diagnoosimine alla 20aastastel on langenud alla 20%. See tähendab, et noorte teadlikkuse tõstmisega oleme ära teinud päris tubli tööd. Riigil on suur ülesanne, kuidas jõuda 30-40aastaste inimesteni, et kuidas nad saada testima, et kindlaks teha nende HIV staatus, kuna viirus levib viimasel ajal rohkem just üle 30aastaste heteroseksuaalsete inimeste seas.“

Seotud lood:

Eesti apteekidesse ning veebipoodi tervisetestid.ee jõuab tänasest müügile kodus tehtav HIV kiirtest, mida soovitab ka Maailma Terviseorganisatsioon. Koduse HIV kiirtesti eesmärk on pakkuda inimestele privaatset ja anonüümset testimisvõimalust, mis annab 99,7% täpse tulemuse 15 minutiga. Eesti on neljas riik Euroopa Liidus lisaks Prantsusmaale, Inglismaale ja Belgiale, kus müüakse kodust HIV testi.

Selfdiagnostics OÜ (www.tervisetestid.ee) on 2008. aastal loodud teadus- ja arendusfirma, mis haldab kodulehte ja diagnostikatoodete e-poodi tervisetestid.ee. Selfdiagnostics OÜ töötab välja unikaalseid meditsiiniseadmeid ja diagnoosivahendeid. Tervise kiirtestid on juba pikka aega laialt kasutusel kõikjal maailmas ning nende eesmärk on anda inimesele mugavalt ja täpselt informatsiooni terviseseisundi kohta.