Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi projekt “Vaktsineerimine — meie laste tervem tulevik” sai alguse 2013. aasta sügisel kuue arstiüliõpilase eestvedamisel koostöös Tartu Ülikooli Kliinikumi arstidega. Üheskoos koolitati välja 20 arstiüliõpilast, kes viisid läbi koolitusi erinevates Eesti perekoolides ning tervishoiu kõrgkoolides.

Sügis 2014: uus grupp usinaid arstitudengitest koolitajaid
Kes kuuluvad teie vaktsineerimise töögruppi? Millega see töögrupp tegeleb?
Meie töögruppi kuuluvad valdavalt EAÜSi rahvatervise valdkonnas aktiivsed olevad arstiteadusüliõpilased, ent ka üks proviisoriõppe tudeng. Lisaks on mõned aktiivsed liikmed nüüdseks juba oma arstiõppe lõpetanud, kuid toimetavad ikkagi meiega koos ühise eesmärgi nimel.
Meie eesmärgiks on tagada meditsiiniliselt põhjendatud informatsiooni edastamine praegustele ja tulevastele lapsevanematele. Lisaks soovime tõsta tudengite endi seas teadmisi vaktsineerimisest ning aidata kaasa üldisele teadlikkuse tõusule rahvastiku seas. Oleme korraldanud mitmeid loenguid perekoolides, kus räägime tõenduspõhise info alusel vaktsineerimisest. Leiame, et sellise personaalse lähenemise teel saab lapsevanem oma muredele kohe vastuseid küsida.
Lisaks korraldame juba teist aastat ka tudengite gripivastast vaktsineerimist.
Milliseid vaktsiine imikutele praegusel ajal tehakse? Miks on see oluline?
Riiklikus immuniseerimiskavas vaktsineeritakse lapsi kokku 11 haiguse vastu. Eestis vaktsineeritakse B-hepatiidi, tuberkuloosi, rotaviiruse, difteeria, teetanuse, läkaköha, Haemophilus influenza, poliomüeliidi, mumpsi, punetiste ja leetrite vastu. Tegemist on eelkõige nakkushaigustega, mis võivad olla lapseeas ääretult ohtlikud. Läkaköha põdev imik võib vajada ravi intensiivravi osakonnas, mistõttu tuleb olla hoolas, et kõik beebi lähikondlased oleksid ise vaktsineeritud ja valmis vajadusel revaktsineerida, et tagada imikule turvaline elu, kuni ta saab ise oma esimesed vaktsiinidoosid. Paljude nende haiguste vastu puudub spetsiifiline ravi, mistõttu saab lapsele pakkuda vaid sümptomeid leevendavat ravi. Neil haigustel on aga kahjuks terve rida tüsistusi, mis võivad jätta lapsele kahjustusi kogu tema eluks. Näiteks võib mumpsiga kaasneva munandipõletiku tõttu poisslaps viljatuks jääda.