Salakaval melanoom: millal tuleb oma sünnimärki või kahtlast uusmoodustist nahal arstile näidata?

 (9)
Salakaval melanoom: millal tuleb oma sünnimärki või kahtlast uusmoodustist nahal arstile näidata?
Pilt on illustreerivPanthermedia, Scanpix

Kevadel on õige aeg oma sünnimärgid üle vaadata ja veenduda, et kõiki on korras. Ajakirja Naised värskes numbris on toodud ära sünnimärkide tunnused, mida märgates tuleb kohe arsti juurde minna. Samuti võivad ohtlikud olla erinevad uusmoodustised nahal, nii et ka neid tuleks arstile näidata.

Tark oleks vähemalt kaks korda aastas — kevadel enne suvehooaega ja sügisel pärast selle lõppu — vaadata üle kogu keha: tavaliselt paiknevad melanoomid meestel seljal ning naistel säärtel, kuid võivad olla ka teistes kohtades, mis saavad palju päikesekiirgust.

Muretsemiseks on põhjust, kui sünnimärk on kiiresti suurenenud ja ebakorrapäraseks muutunud. Sünnimärki vaadatakse ja hinnatakse viie tunnuse alusel: sünnimärgi ebasümmeetria, ebaterav või sakiline piir, ebaühtlane värvus või erinevate värvide esinemine, läbimõõt üle 5 mm, kerkimine nahapinnast kõrgemale — just nende tunnuste kombinatsioonid võivad viidata melanoomile.

Sagedamini peaksid oma sünnimärke jälgima need inimesed, kellel on kogu kehal üle poolesaja pigmentmoodustise või üksikud eriti suured sünnimärgid. Riskifaktor on ka hele, päikesetundlik nahk, blondid või punased juuksed ja varasemad päikesepõletused, eriti lapseeas.

Loe refereeritud artikli täisteksti ajakirja Naised värskest numbrist!