Kuid kohvi pole ainuke erguti. Lühiajaline kasu võib tõusta ka šokolaadist. Teadlaste sõnul aitab šokolaad tõsta ajutöö aktiivsust kaheks-kolmeks tunniks, suurendades lühiajaliselt meie töövõimet. Aga… jutt ei käi šokolaadi magusast osast ehk suhkrust, vaid kakaos leiduvatest flavonoididest. Suhkru taseme tõus soodustab just hoopis uimasust! Seega mõtleme mõrule šokolaadile, suhkruvaesele kakaojoogile või rohelisele teele — flavonoide leidub mujalgi. Efekt on mööduv ega ole kuidagi seotud meie IQ parandamisega, pigem olemasoleva realiseerimisega.
Väga „trendikas“ vaimse tulemuse parandaja on närimiskumm ehk näts. St. Lawrence Ülikooli teadlased viisid tudengitega läbi katse, kus neil paluti sooritada mitmeid raskeid teste, näiteks pidada meeles juhuslikke numbreid või lahendada keerulisi mõistatusi. Mõned valitud osalejad närisid testi eel- ja ajal nätsu, teised mitte. Selgus, et nätsutajate kognitiivsete testide tulemused olid oluliselt paremad mittenätsutajate omadest! Sealjuures oli efekt suur just 5 minutit enne testi näritud nätsu puhul, testi käigus ei olnud sellest enam mingit abi. Ja kindlasti tasub pidada meeles, et närimiskummi positiivne efekt kestis kõigest 15-20 minutit! Pikemaks soorituseks sellest väga abi ei ole.
Hoopis ootamatu „dopinguaine“ on aga… puhas vesi! Harilikult mõeldakse, et vett peab jooma sportimise või muul põhjusel toimunud veekaotuse kompenseerimiseks, kuid see pole päris täpne. Connecticuti Ülikoolis toimunud katse tulemusena selgus, et isegi kerge vedelikupuudus mõjutab tuju ja mõtlemisvõimet negatiivselt. Kusjuures efekt oli sama nii 40 minutit jooksulindil jalutanute kui rahulikult toolis istunute puhul! Tavaliselt tunneme janu alles siis, kui keha on 1-2% dehüdreerunud. Selleks ajaks on aga vedelikupuuduse mõjud hakanud kehas „toimetama“ ja meie vaimne võimekus on juba langenud. Seetõttu on enda mõtteprotsesside tippvormis hoidmiseks kasulik pidevalt vett juua — ekspertide hinnangul umbes 2 liitrit päevas. Hea lihtne vedelikupuuduse test on uriini värvus — uriin peaks olema hästi hüdreeritud inimesel helekollane. Tumedama kollase puhul võiks endalt küsida, et millal ma viimane vedelikku tarbisin!