Tervislikku aevastamist!


Tervislikku aevastamist!

Kevad on küll juba mõnda aega õhus olnud, aga ilmad on endiselt heitlikud ja tuulised, tuues kaasa köha- ja nohuhood. Köha- ja nohupisikud on aga paljude haiguste tekitajaks. Lapsena selgeks õppinud viisakusele “laps paneb köhides-aevastades käe suu ette” tuleb läheneda aga hoopis teisti.

USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskus (Centers for Disease Control and Prevention) soovitab köhida ühekordseks kasutuseks mõeldud paberräti puudumisel näiteks varrukasse, või üle õla, kui keegi just sinu taga seismas pole. See annab reaalse efekti viiruse inimeselt inimesele kandumise tõkestamiseks. Tavaliselt aga tõstetakse käsi suu ette ja sealt satuvadki pisikud ja viirused otse peopesale, sealt edasi teistele esemetele, inimestele jne.

Köhimise või aevastamise ajal palja käe suu ette tõstmine väldib küll viiruse õhkupaiskumist, kuid õhus ei suuda viirus niikuinii kuigi kaua elada. Kätel, kus on soe ja soodus pinnas bakteritele, peavad aga hingamisteede nakkusi põhjustavad viirused vastu pikka aega: tunde, päevi. Seetõttu on käte pesemine väga oluline. Tervema olemise nimel!

Allikas: Centers for Disease Control and Prevention