Uskumatu nimekiri: toidud, mis annavad sulle meeletult jõudu

 (16)
Uskumatu nimekiri: toidud, mis annavad sulle meeletult jõudu
Foto on illustreerivUnsplash.com

Oleme ikka rääkinud, et imetoite ei ole olemas. Samas on siiski mõned toiduained, mis annavad sulle väikesed supervõimed.

Väikesed, ent piisavalt võimsad, et teha spordivõistlustel või trennis konkurentidele “tuul alla”. Täna purustame müüdi, et sellise väikese eelise annavad vaid toidulisandid, tõhusat abi saad ka otse poelettidelt.

Mandlid
Need on tuntud oma kõrge toitainesisalduse ja tervist parandavate omaduste poolest. Vähem teatakse, et mandlid aitavad parandada sinu kehalist võimekust nii trennis kui ka võistlustel.

Neis on hulgaliselt sooritusvõimet parandavaid toitaineid: E-vitamiini, magneesiumi, vaske, fosforit, arginiini ning oomega-6-rasvhappeid.

Mida ütleb teadus? Üks professionaalsete ratturite peal tehtud uuring leidis, et poole tassitäie mandlite lisamine nende dieedile parandas tulemusi ning vähendas oksüdatiivset stressi (olukord, mis võib kaasa tuua terve rea tervisehädasid).

Kohv
Selles leiduv kofeiin on üks efektiivsemaid turgutajaid trennis. Uuringud on näidanud, et kofeiin võib parandada sooritust viie-kümne protsendi võrra. Võib küll tunduda vähe, ent tegelikult loeb tipus iga pisiasi.

Kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, nõnda suureneb ka keha jõud ja võimsus. See surub alla ka valutunnet ning tuhmistab aju väsimusesignaali. Teisisõnu aitab kofeiin edasi lükata väsimuse teket. Põnev on ka fakt, et kohvi joomine aitab vähendada treeningujärgse lihasvalu tugevust.

Seotud lood:

Mida ütleb teadus? Uuringuid selles vallas on tehtud palju. Üks leidis, et grupp mehi suutis pärast kohvi joomist teha kükke suurema raskusega kui mehed, kes said lihtsalt “petukapsleid”, teine uuring aitas kohvi tarbimine enne trenni hüpata kõrgemale ning joosta kiiremini.

Mustikad
Mustikatel on ohtralt tervist parandavaid omadusi, alustades südame kaitsmisest ja lõpetades dementsuse tekke vältimisega. Samas on mustikatel täiesti olemas ka võime parandada sinu sportlikku sooritust.

Mustikates olevad antioksüdandid aitavad intensiivse vastupidavustreeningu korral vähendada ka oksüdatiivset stressi. Lisaks vähendavad nad treeningujärgselt tekkivat lihasvalu ning hoiavad sind pingutades energilisena.

Mida ütleb teadus? Üks uuring leidis, et mustikate tarbimine aitab hoida veresuhkrutaset stabiilsena, mistõttu sportlased lihtsalt jõudsid rohkem pingutada.

Peet
Peet on tegelikult juba ammu kuulus oma vastupidavust parandavate omaduste pärast.

Nimelt leidub peedis nitraate, mis suurendavad verevoolu lihastesse. Mida rohkem verd neisse pumbatakse, seda enam paraneb energia tootmine ja seda vastupidavam sa oled. Peedis on ka palju antioksüdante, mis aitavad vähendada põletikke ja eemaldada kehast mürkaineid.

Mida ütleb teadus? Uuringuid on peedi kasulikkusega seoses tehtud nii vastupidavus- kui ka jõualadel. Peedi söömine näib parandavat sooritust mõlemal alal. Teadus viitab, et nitraate sisaldavaid peete võiks süüa kuskil tunnike enne pingutust.

Need neli toiduainet võivad anda sulle konkurentide ees selge eelise. Proovi järele ja anna teada, kuidas mõjusid. Lisaks neile toiduainetele tõstaks esile veel mõned toiduained, mis võivad samuti sinu sporditegemist toetada.

Lõhe
Lõhes leiduvad EPA- ja DHA-rasvhapped aitavad võidelda põletikega. Samuti on lõhes ohtralt valke, mis pakuvad lihastele taastumiseks kõik vajaliku.

Maguskartulid
Bataadid on maailma kõige kõrgema keskmise eluaega Okinawa saarerahva põhiline söök. Need varustavad sind tervislike süsivesikute, terve rea toitainete ning põletikke vähendavate antioksüdantidega.

Tume šokolaad
Tume šokolaad (mida kõrgem kakaosisaldus, seda parem) on täis antioksüdante, mis parandavad verevarustust ning aitavad samuti vähendada oksüdatiivset stressi. Aga pane tähele, liigne šokolaaditarbimine päädib üldjuhul laienenud vööümbermõõduga.

Äädikas
Äädikas aitab kehal paremini ja efektiivsemalt töödelda süsivesikuid ja rasvu. Muide, tilk äädikat aitab pärast süsivesikute söömist stabiliseerida sinu veresuhkrutaset.

Allikas: Fitlap