Toitumisnõustaja õpetab: ära tee valgurikast dieeti pidades neid vigu!

 (1)
Toitumisnõustaja õpetab: ära tee valgurikast dieeti pidades neid vigu!
Photo by Wesual Click on Unsplash

Valgurikas dieet on tänapäeval äärmiselt populaarne. Aga kas teadsid, et lihtsalt mõtlemata suure koguse valgu sissesöömine ei paranda sinu tervist, ei aita kehakaalu langetada, ega pane sinu aju efektiivsemalt tööle? Selleks, et näha häid tulemusi ja tunda ennast hästi, vajad sa läbimõeldud strateegiat. Selle all pean silmas seda, et sinu toitumiskavas on paigas kõik — nii valgud, kiudained, head süsivesikud kui ka rasvad.

Austuseks olen konkreetne — sinu toidus peab olema valku. Läbi selle on sul kergem kaotada keharasva ilma, et jääksid ilma oma lihastest. Uuringuid, kus piisava valgu olemasolu on aidanud efektiivselt kehakaalu kaotada, on tehtud läbi aegade päris palju.

Valguga tasubki silmas pidada ühte tähtsat asja. Nimelt tuleb valgu tähtsus ja efektiivsus eriliselt välja just kehakaalu langetamise ajal. Siis, kui üldine toiduhulk on piiratud.

Kui palju valku?

Ajakirjas European Journal of Clinical Nutrition tehtud kaalu langetamisele suunatud dieetide võrdlus leidis, et kõrgema valgusisaldusega dieedid suutsid tagada suurema kehakaalu kaotuse kui madalama valgusisaldusega dieedid.

Leiti ka, et lihasmass säilis hästi, kui oli tagatud vähemalt 1,6 grammi valgu olemasolu keha kilogrammi kohta päevas.

Ometi tehakse kõrge valgusisaldusega dieetide jälgimisel vigu, mis kokkuvõttes võivad põhjustada mitmesuguseid tervisemuresid.

Seotud lood:

Kiudained

Parimate tulemuste saavutamiseks pead saama toiduga piisavalt kiudained. Ja ainult liha söömisega ei ole võimalik neid saada. On leitud, et vähem kui 3% ameeriklastest saavad toiduga piisava hulga kiudaineid (Eesti toitumissoovitused annavad päevaseks normiks 25-35 g). Arvan, et sarnane on olukord ka eestlastega. Piisav kiudainete kogus aitab aitab hoida sinu kõhu täis ning seedimise korras.

Kas teadsid, et ega juur- ja puuviljades ei olegi meeletus koguses kiudaineid? Seepärast pead neid tarbima teadlikult ja targalt.

Ühesõnaga pead sa väga hoolikalt valima, et mida sa oma valguallikate kõrvale sööd. Ühest õunast või porgandist lihtsalt ei piisa. Vajadusel pead tarbima kiudaineid toidulisandina juurde.

Hea rasv

Lisaks kiudainete piisavale tarbimisele tasub keskenduda ka sellele, et saaksid toiduga piisavalt “tarku” rasvu. Nende parimateks allikatest on kala, rohumaal kasvanud veiste liha, kookosõli, oliiviõli, pähklid, avokaadod jms.

Nende tarkade rasvade tarbimine toetab sinu rakkude tervist ning aitab parandada insuliinitundlikkust.

Kõik see omakorda aitab vältida olukorda, kus sinu keha lülitub keharasvade kinnihoidmise režiimile.

Mis on rasvapõletuse seisukohast üks väga halb seisund.

Tervislikud süsivesikud

Kõrgema valgusisaldusega dieet ei pea tähendama seda, et jätad süsivesikud täielikult kõrvale. Täisväärtuslikud süsivesikud nagu juur- ja köögiviljad, marjad, kirsid, greibid, kiivid on täis ohtralt antioksüdante, mis aitavad võidelda vabade radikaalidega sinu kehas.

Need on ühed pahalased, mis kiirendavad sinu rakkude vananemist. Madal antioksüdantide tase veres võib viia ka põletike tekkeni kehas. Kõik see omakorda raskendab sinu teekonda terve kehani.

Lisaks juur- ja puuviljadele on lubatud mõõdukas kogused ka erinevad täisteratooted.