11 tüüpi manipulaatoreid, kellega me iga päev kokku puutume

 (12)
11 tüüpi manipulaatoreid, kellega me iga päev kokku puutume
Photo by Tyler Nix on Unsplash

Me kõik seisame eelkõige iseenda heaolu eest, kuid mõned meist lähevad oma tahtmise saamiseks liiga kaugele ja kasutavad kõiki teisi enda ümber selleks ära. Ilmselt oled ka sina nende 11 manipulaatoriga kokku puutunud. Loe, tunne ära ja õpi nendega toime tulema, ära lase ennast ära kasutada!

11. Abitukesed

Nemad üritavad teisi inimesi panna oma kohustuste või hädade eest vastutama. Tavaliselt valivad selle rolli naised, kes rõhuvad oma “nõrkustele”. Aga järjest rohkem leidub ka mehi, kes nii käituvad. “Abitukestel” ei ole karjääriredelil ülespoole ronimine eriti keeruline, sest neil on seljataga terve tiim abilisi, kes teevad kõik nende eest ära. Nii et järgmine kord, kui keegi palub sult, et teeksid ära midagi, millega ta väidetavalt ise toime ei tule, mõtle hoolega, kas oled valmis oma aega ja energiat tema peale kulutama.

10. Osavad sõnaseadjad

Kõigil juhtub vahel seda, et ta saab teise inimese sõnadest valesti aru. Aga manipulaator väänab su sõnu meelega enda kasuks nii, et sina jääd lolliks ja tema saab särada. Teine variant on see, et ta keerab su jutu selliseks, et tema ei jää milleski süüdi, sest “sina ju ütlesid, et…”. Alati jääb mulje, et sina oled see, kes on asju kas valesti seletanud või valesti aru saanud. Samuti väidavad nad alati, et nemad ei ole mitte midagi lubanud, kuigi hetk tagasi ta just seda tegi. Nii et pead osav olema, et ta oma sõnadest ka kinni peaks.

Seotud lood:

9. Lubaduste väljapressijad

Nemad tegutsevad nii, et panevad su suure surve alla, et annaksid neile lubadusi, mida sa normaalses olukorras iial ei teeks. Ta käib sulle seni peale, kuni nõustud tegema midagi, millega sa tegelikult rahul ei ole ning rahulikult järele mõeldes ei nõustuks sa sellega iial. Aga ta muudkui käib ja käib peale… Neil on väga osavad veenmistehnikad ja nad kasutavad neid oma tahte saavutamiseks. Nüüd, kui sa seda tead, on sul võimalik ennast kaitsta ja survele mitte alluda. Ära lase ennast nurka suruda ja jää endale kindlaks, kui sa ei ole lisatööst huvitatud.

8. Manipuleerivad vanemad

Lapsevanemate puhul on teinekord raske aru saada, kuidas nad manipuleerivad. Aga seda nad teevad, et oma tahet peale suruda, laste tegusid kontrollida ning nende isiklikku ellu sekkuda. Siinkohal tuleb meeles pidada, et olgugi, et tegu on vanematega, ei ole neil mingit õigust su elu pahupidi pöörata — sina ja sinu soovid on kõige tähtsamad.

7. Partneri manipuleerivad vanemad

Nii palju on vanemaid, kes üritavad elada oma täiskasvanud laste elusid. Nad üritavad oma musikestele selgeks teha, milline on ideaalne partner ja neil on väga selge nägemus selle kohta, kellega lapsuke peaks paari heitma. Nende näägutamine ja õiendamine on rikkunud nii paljud kooselud! Et sinuga seda ei juhtuks, pead selja sirgeks lööma ning ämmale-äiale viisakalt selgeks tegema, et sinu perekonda kuuluvad sina, sinu kaasa ja teie lapsed ning kellegi teise arvamus ei loe.

6. Süütud kannatajad

Kõigis nende hädades on süüdi keegi teine. Nad püüavad kogu süü hoopis sinu kaela ajada — sina sundisid neid niimoodi käituma ja neid sõnu ütlema. Nii viskavad nad süükoorma enda õlult ning nemad ei tunne ennast oma eksimuste eest vastutavana. Nad loodavad, et sa ei julge neile vastu hakata, aga peaksid seda igal juhul siiski tegema ja mitte laskma neil oma tahtmist saavutada.

5. Andestuse väljapressijad

Nad ei vabanda kunagi, aga ostavad andestuse kingituste kaudu välja. Ta kingib lilli, teeb uhke õhtusöögi, ostab juveele vms ehk annab sulle altkäemaksu, aga siirast vabandust tema käest kunagi ei kuule. Kui tahad talle oma tõelisi tundeid näidata ehk väljendada, et oled siiralt pahane, siis ei tohi kingitust vastu võtta!

4. Parem oleks, kui…

Taolised manipulaatorid kasutavad ära sinu armastust ja moraalitunnet selleks, et võtta ära sinu õigus otsustada ja valida. “Parem oleks, kui sa täna koju jääksid, lapsed ju vajavad sind!” ütlevad nad, kui oled planeerinud lõbusa õhtu väljas sõbrannadega, aga nemad ei viitsi ise koju lapsi hoidma jääda. Neile töötab kõige paremini see, kui nendega samamoodi käitud ja sama tehnikat kasutad.

3. “Pere tuleb esimesena”

See on peresiseselt kõige levinum manipulatsioon. Nad üritavad sind veenda, et laps on kõige olulisem ja sina oled lapse heaolu allikas, mistõttu ei saa sa kindlasti kauemaks kui 10 minutiks poodi minna, sõbranndega kohtumisest või trenni tegemisest rääkimata. Nad rõhutavad pidevalt, kui oluline on pere ja püüavad sinu arvamust enda omaga asendada. Aitab ainult ratsionaalne mõtlemine ja mitte allumine.

2. Eneseimetlejad

Nad ei kannata vasturääkimist ega teiste arvamusi, jagavad käsklusi siia-sinna, armastavad teistele rõhutada nende tähtsusetust, nad karjuvad palju ja kritiseerivad ohtralt. Tavaliselt on sellised inimesed ülemused, sest neile ei ole nende teel keegi julgenud vastu hakata. Aga sina võid julgelt öelda: “See pole minu töö!” ja keelduda lisaülesannetest.

1. Suured lapsed

Mõnel inimesel on väga raske suureks kasvada, sest ta vanemad ei ole seda lihtsalt võimaldanud. Nad maksavad laste võlgu, tehes ise topelttööd, samal ajal kui lapsed murul õlut joovad ja linnulaulu naudivad. Muidugi kasutavad lapsed seda võimalust pikalt ära, sest miks peakski teisiti — mugav ju! Paraku on selline elustiil hävitav nii vanematele kui lastele. Nii et kui näed, et su laps on hakanud sind julmalt ära kasutama, ära anna talle kala, vaid viska õng ja aita tal täiskasvanute maailmaga lõpuks kohaneda ning ise oma elu eest vastutama hakata.

Allikas: Bright Side