Lusikatäis kama päevas hoiab tervise korras ning kõhu siledana!
Kama kui toit on sööjale väärtuslik mitmel põhjusel. Esiteks tegu on kombineeritud toiduga, kus tera- ja kaunviljade ning piimavalgud üksteist oluliselt täiendavad. Teiseks, kamajahus on rikkalikult kiudaineid, taimseid valke, süsivesikuid ja B-rühma vitamiine. Põhjus on selles, et jämejahvatusega töötlemisprotsessis jääb kamajahusse kõik bioloogiliselt väärtuslik alles.
Mis puudutab B-grupi vitamiine, siis on kõikide teiste jahudega võrreldes neid kordi rohkem, eks eeskätt tänu rukkile ja hernele. Tänu rukkijahu ja herne osalusele kamajahus on selles ka väga väärtuslikku antioksüdanti E-vitamiini, mis vähendab nii vähiriski kui hoiab noorena meie naha. Võrreldes teiste teraviljadega on oluliselt rohkem ka pantoteenhapet (B5 vitamiin), mis aitab vähendada närvilisust, rahutust, nahakahjustusi, seedehäireid, suhkrusisaldust (vajalik suhkruhaigetele).
Muidugi pole kamajahu välimuselt võrreldav ülivalge ja tolmpeene kõrgema sordi jahuga, kuid bioväärtuselt edestab kama seda oluliselt. Kamajahu omalaadne koredus on paljuski põhjustatud taimsetest kiudainetest. Just kiudainete nappust heidetakse tänapäeva inimeste menüüle ette. Ehkki meie organism kiudaineid ei lagunda ja neist energiat ei ammuta, on nad normaalses toitumises meile hädavajalikud. Kiudained soodustavad seedimist, muudavad soolesisu pehmeks, reguleerivad soolestiku veesisaldust ja aitavad kaasa jääkühendite, näiteks sapphapete väljutamisele organismist.
Mineraalainetest olulisem on kaalium (100 grammis 425mg, samas nisujahus 150mg), mis on eriti oluline südame normaalseks tegevuseks. Rikkalikult leidub fosforit (100 grammis 340mg, nisujahus vastavalt 100mg), räni (100 grammis 250mg, nisujahus 2 mg), rauda, tsinki, niklit, floori, joodi, seleeni…
Kaalium on
südametegevuse hea käekäigu eest seisev mineraalaine. Fosforit vajab meie keha energiamajanduse korraldamisel, aga ka luukoe ehituses, biomembraanide ehituses ja paljudeks muudeks ülesanneteks. Rauast sõltub kudede varustamine hapnikuga, tsink omab olulist rolli maitsmismeele töös, rakkude remontimisel, immuunsussüsteemi töös. Seleen on oluline
antioksüdant, räni parandab naha, küünte, juuste ja kõhredeseisundit.
Kui suudaksime nädala jooksul ikka klaasitäie jagu kamajahu ära tarvitada, saaksime rahuldada oma mineraalainete vajaduse ja hoida korras oma liigesed ning vere koosluse, rääkimata teiste tervisehädade kõrvaldamisest. Inimestel, kes hoolikalt kamatoite söövad, pole küll vajadust mingite toidulisandite järele. Kamajahu ise annab organismile kõik vajaliku, kui oskame selle veel aedviljade ja loomsete saadustega ühendada.
Veel üks kama eelis peitub hapendatud piimatoodetes. Nende tarbimisel rikastub meie seedekulgla kasuliku toimega piimhappebakteritega ning saab vajalikke piimavalke. Veelgi enam — hapnemisel on mikroobid ära teinud suure eeltöö, mis hõlbustab piimavalkude seedimist. Et kama on külm toit, siis sobib see hästi kuumadeks suvepäevadeks, kusjuures kama söömisel saab organism nii vedelikku kui ka piisavalt vajalikke toitaineid.
Serveerimine
Serveerimisel võib lisada veidi vahukoort, marju või puuvilju jm soovikohast. Kui suvel ja sügisel veel värsked marjad ja puuviljad olemas, siis kasutage ikka toorena, näiteks riivitud pirn ja õun sobivad imeliselt kamajahuga segamiseks. Kuid kamajahu sobib ka soolasena ja kamapallidele sobib hästi (pisukese soolaga) riivitud porgand, kuid ka peeneks hakitud punane paprika ning värske kurk. Jahu sidumiseks võib kasutada jogurtit või hapukoort. Enamasti süüakse palle koos hapupiimaga (keefir, jogurt jt), need sobivad ka kohvi või tee kõrvale.
3. Kamapannkoogid kahele
2 muna
200 ml piima
6 spl jahu
2 spl kamajahu
1 spl suhkrut
½ tl soola
oliiviõli
vanillisuhkrut
Vahusta munad kergelt suhkru ja soolaga. Lisa jahu ning kamajahu. Sega mass korralikult läbi ja lisa nüüd pidevalt segades piim. Maisteks lisada juurde 1 spl oliiviõli ja vanillisuhkrut.
Küpseta mõnusad pannkoogid. Head isu! (Allikas: Parim Maitse, Naisteka arhiiv)
4. Kama-jogurtimagustoit
- 300 g maitsestamata jogurtit
- 300 g vahukoort
- 200 g suhkrut
- 150 g kirsikompotti
- 70 g kamajahu
- 50 g likööri Vana Tallinn
- 40 g vanillsuhkrut
- 20 g ingverit
- kaunistamiseks melissi
Vahustage koor. Segage jogurtisse suhkur ja riivitud ingver. Segage vahukoor ja jogurt kokku, lisage kamajahu ja vahustage. Lisage kirssidele liköör. Serveerimisel asetage kõrge jalaga klaasi vahukoore ja jogurti segu. Peale pange 2−3 kirssi ja natuke kompotivedelikku. Kaunistuseks raputage peale veidi kamajahu ja hakitud melissi. (Allikas: Maaleht)